Kolejny miesiąc, kolejne ciekawe linki. Dzisiaj dość dużo UXa i zasad projektowania interfejsów, design systemy, nieco inspiracji i cała masa konferencji i wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie.
Wiedza
- Najczęstsze błędy w portfolio. Czym są i jak ich unikać?
- Wiedzieliście, że walidacja formularzy w trakcie wpisywania nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem? Na UX Movement bardzo ciekawy artykuł, który analizuje badania na ten temat.
- I po raz drugi formularze, również z tej strony. Tym razem mała analiza tego w jakim miejscu powinniśmy zamieszczać informacje o błędach.
- Coraz więcej mówi się o dostępności w projektowaniu interfejsów. W tym artykule znajdziecie ciekawe informacje, które sprawią, że Wasze strony będą przyjaźniejsze dla odbiorców.
- Proste zasady, które mogą pomóc Wam tworzyć bardziej użyteczne i wygodniejsze strony sklepów.
- Design systemy, to prawdopodobnie przyszłość projektowania, dlatego warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Kolejne źródło informacji, to strona Design Systems, którą dostarczają nam twórcy Figmy.
- W chaosie związanym z wchodzącym dzisiaj w życie RODO warto odetchnąć na chwilę i sprawdzić instrukcję, jaką Ministerstwo Finansów przygotowało dla małych i średnich przedsiębiorców. Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji jest też prosty poradnik w formie ilustracji czy ulotek.
- Podstawowe zasady hierarchii w projektowaniu i ilustracji na podstawie przystępnych rysunków.
Inspiracje i ciekawostki
- Bardzo bogata galeria inspirujących plakatów. Idealna jeśli macie ochotę popatrzeć na coś zdecydowanie innego.
- Melania Trump przygotowała logo i jest tak kiepskie, jak można by się tego spodziewać.
- Jeśli jeszcze nie widzieliście nowego Invision Studio - udostępniono kolejne oficjalne screeny i pokazano szczegóły. Zapowiada się naprawdę ciekawie.
- Na pewno wiele już słyszeliście o zmiennych fontach. To pieśń przyszłości, której postanowiła przyjrzeć się studentka z Czech. Na swojej stronie pokazuje bogaty zestaw tego typu krojów z możliwością ingerencji i dostosowania do swoich potrzeb.
Wydarzenia, konkursy i akcje
Graficzna wiosna ruszyła pełną parą i coraz bliżej są kolejne konferencje i ciekawe wydarzenia. Co nas czeka? Na liście znajdziecie wszystkie te, którym patronujemy.
- MCE (5 i 6 czerwca, Warszawa) - konferencja dla projektantów i developerów. Skupia się w dużej mierze na zagadnieniach związanych z UXem i tworzeniem produktów.
- Product Camp (7-9 czerwca, Gdynia) - konferencja Product i UX Design w ramach której uczyć można się aż 3 dni. Z kodem
GrafMagAdobeXD
możecie zapisać się na czwartkowe (7 czerwca) warsztaty na temat projektowania w Adobe XD 50% taniej - tylko za 20 złotych! - Projekcje (9 czerwca, Poznań) - druga edycja konferencji graficznej organizowanej - jak mówią jej twórcy - przez projektantów dla projektantów.
- Element Talks (16 i 17 czerwca, Warszawa) - piąta edycja konferencji dla projektantów, która co roku skupia około 2000 uczestników i bardzo inspirujących prelegentów.
- 180 Creative Camp (1-8 lipca 2018, Portugalia), czyli designerskie wczasy w gronie projektantów.
- Kurs Warsaw Design Lab - Branding (30 czerwca – 3 lipca 2018, Warszawa) - nowa inicjatywa, która wyszła od Rene Warzkiewicza i ekipy studia Type2. Zapisy trwają do 4 czerwca, kurs jest płatny.
- Ciągle zgłaszać też można swoje projekty do PGDAwards. Ostateczny termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.
- GrafConf 2018 (13 października, Toruń) - nie wiem, czy widzieliście, ale jakiś czas temu ogłosiliśmy już termin kolejnej konferencji organizowanej przez Grafmag. Prace trwają, planujemy super prelegentów i atrakcje towarzyszące - będzie się działo! Jeśli chcecie dowiedzieć się o rozpoczęciu sprzedaży biletów jako pierwsi - zapiszcie się na nasz grafconfowy newsletter (w stopce strony) i śledźcie nas na Facebooku.
Polecamy na Grafmag
- Adobe XD, czyli oprogramowanie do tworzenia stron i aplikacji od Adobe zostało udostępnione za darmo!
- Monika przepytała Bartosza Kosowskiego na temat jego pracy, przyzwyczajeń i narzędzi, jakich używa. Wyszło długo, ale zdecydowanie warto!
- Zebraliśmy też listę polskich uczelni, które oferują studia graficzne. Pozycji znajdziecie tam sporo, ale ciągle ją aktualizujemy, więc jeśli studiowaliście na uczelni, którą warto polecić, a ciągle jej tam brakuje - dajcie znać w komentarzach pod tamtym artykułem.
- Iga Zwolińska pochyliła się natomiast nad historią polskiego plakatu. W ramach pierwszego artykułu dowiedzie się nieco więcej na temat początków tej dziedziny. Planujemy zrobić z tego serię, więc jeśli temat jest Wam bliski - dodatkowa zachęta dla Igi w komentarzach będzie wskazana.
- Pokazaliśmy Wam też nową identyfikację Ukrainy, która ma odmienić jej wizerunek w oczach turystów i inwestorów.