Dziś ostatni piątek miesiąca, tuż przed majówką przygotowałam dla Was kolejna listę ciekawych linków, które mogą przydać się w pracy. Jest tutaj nieco gotowych narzędzi, sporo wiedzy, a na samym końcu bardzo bogata lista konferencji i wydarzeń, którym patronujemy - koniecznie tam zerknijcie!
Skrypty, narzędzia i gotowe materiały
- Dwanaście kolorowych, animowanych spinerów wykonanych w CSS.
- Genialne narzędzie, które wizualizuje jakość wpisanego hasła na bazie zdjęcia. Ciekawa opcja na strony rejestracji.
- Strona ładuje się za wolno? W tym artykule twórcy przygotowali pełną listę czynności, jakie można zrobić, aby zoptymalizować obrazki.
- Często trochę trwa znalezienie grafik, które do siebie pasują - nawet na płatnych stockach. Ten chce to uprościć i dlatego udostępnia listę takich, które do siebie pasują (zdjęcia dostępne są za darmo, ale trzeba zalinkować stronę autorów).
- Palety kolorów z których podebrać można nieco inspiracji.
- Jeśli zastanawiacie się czasem, czy dany kolor jest wyraźny na konkretnym tle i nie możecie sami dojść do odpowiednich wniosków, polecam EightShapes, czyli tester kontrastu.
Wiedza
- Czujecie, że nie macie „oka” do projektowania? Ten tekst podrzuca sposoby, jak je sobie wyrobić.
- Smashing Magazine przygotowało rozbudowany poradnik na temat wykorzystywania formularzy w internecie. Zdecydowanie warto poczytać, aby uniknąć najczęstszych błędów.
- I ponownie Smashing Magazine - tym razem o projektowaniu zorientowanym na dostępność, bardzo ciekawe i przydatne informacje.
- Bardzo ciekawy podcast stworzony przez Michała Ptaszyńskiego. Michał podczas nagrań rozmawia z ciekawymi ludźmi i opowiada o product designie.
- Często podczas projektowania formularzy trzeba zadać sobie pytanie - gdzie powinny znaleźć się komunikaty o błędach? W tym artykule znajdziecie wskazówki.
- Cała masa informacji na temat prototypowania w nowym wpisie na blogu Adobe.
- Planujecie naukę kodowania? Jeśli tak motywacji może dodać Wam newsletter, który podsyłać będzie Wam tutoriale i narzędzia z tym związane.
Inspiracje i ciekawostki
- Czy font może być zaangażowany społecznie? Ten feministyczny krój udowadnia, że jest to możliwe.
- Nowy design gmaila nadchodzi. Wygląda świetnie, nieco odchodzi też od stylu Material Design - zapowiada przy okazji Material Design 2.0.
Wydarzenia, konkursy i akcje
W nadchodzącym czasie wszystkich kreatywnych czeka niesamowita dawka inspiracji. Patronujemy aż czterem konferencjom, dodatkowo Waszej uwadze polecamy graficzne wczasy i konkursy.
- Soap! 2018 - konferencja dla twórców treści, która odbędzie się w Krakowie 23-25 maja.
- MCE (5 i 6 czerwca, Warszawa), to konferencja dla projektantów i developerów. Skupia się w dużej mierze na zagadnieniach związanych z UXem i tworzeniem produktów.
- W podobnym tonie zapowiada się także Product Camp (7-9 czerwca, Gdynia) czyli konferencja Product i UX Design w ramach której uczyć można się aż 3 dni. Właśnie rozdajemy wejściówki na dzień trzeci, także koniecznie zajrzyjcie tutaj.
- Nieco później, bo 16 i 17 czerwca czeka Was w Warszawie Element Talks. Piąta edycja konferencji dla projektantów, która co roku skupia około 2000 uczestników i bardzo inspirujących prelegentów.
- Jeśli nie macie planów na wakacje, polecamy też fajną opcję - 180 Creative Camp, czyli designerskie wczasy w Portugalii (1-8 lipca 2018).
- Dla młodych fanów plakatu mamy konkurs „Różnorodność, to sztuka” w ramach którego uczestnicy mają przygotować wyjątkowy projekt właśnie na ten temat.
- Do 25 maja oglądać można także w Gdyni wystawę „Jak Śliwka w kompot”, czyli interpretacje znaków Karola Śliwki wykonane przez polskich ilustratorów.
- Ciągle zgłaszać też można swoje projekty do PGDAwards. Ostateczny termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.
Polecamy na Grafmag
- Jak nauczyć się rysować? To pytanie, które pojawia się dość często. W gościnnym artykule Mateusz wprowadza czytelników w podstawy kompozycji, waloru i mówi jak rysować proste kreski.
- Logo czy logotyp? Font czy czcionka? Jeśli macie jeszcze wątpliwości co jak nazywać - polecam artykuł Przemka.
- Tym, którzy zastanawiają się czy prowadzenie profilu na Dribbble ma sens podrzucamy tekst Szymona, który powinien przekonać niezdecydowanych.