Kolejny miesiąc za namy, czas na majówkę i nieco odpoczynku, jednak zanim on - rozrywka, wiedza i darmowe materiały, czyli nasza seria z ciekawymi linkami.
Skrypty, narzędzia i gotowe materiały
- Rząd Stanów Zjednoczonych stworzył design system - listę wytycznych i wskazówek, które powinny być wzięte pod uwagę podczas tworzenia stron instytucji publicznych. Opróćz tego udostępnili darmowy font Public Sans z którego można swobodnie korzystać.
- Plakaty nawiązujące do heurystyk związanych z użytecznością do wydrukowania i powieszenia na ścianie. A jeśli nie wiecie czym są heurystyki - trochę o nich w nieco innym kontekście tutaj.
Wiedza
- Dla wszystkich tych, którzy chcieli by nauczyć się kodowania stron, ale bliżej im do wzrokowców - polecamy proste i estetyczne infografiki, które powinny w tym pomóc. Można zapisać się do newslettera i otrzymywać co jakiś czas nowości prosto na skrzynkę mailową.
- Wiedza o tym jak budować design systemy to coś, co interesuje sporo projektantów stron. Na Dribbble pojawił się ciekawy poradnik, który pomoże zacząć.
- Gigantyczne źródło wiedzy dla osób zainteresowanych frontendem i chcących nauczyć się go nieco lepiej.
- Większość stron chce sprzedawać. Jak robić to dobrze? Pomagają tabelki sprzedażowe, a im ten artykuł na temat użyteczności.
- Jeśli projektujecie strony z pewnością zdarzyło się Wam zapomnieć o przygotowaniu istotnych elementów. Na tej stronie znajdziecie listą tych najpotrzebniejszych dla różnych rodzajów projektów.
- Skończyliście tworzyć stronę? Czas oddać ją klientowi. Ten artykuł przeprowadzi Was przez sprawny proces offboardingu.
- Jeśli zastanawiacie się jaką aplikację do projektowania stron wybrać - na Smashing Magazine pojawiło się dość ciekawe porównanie ich możliwości.
Inspiracje i ciekawostki
- Wiele mówi się o użyteczności interfejsów, co jednak z kwestiami prawnymi? Na Medium trafiliśmy na ciekawy artykuł w którym znajdziecie sporo wzorców projektowych, których nie wolno używać ze względu na… prawo patentowe.
- Adobe przygotowało test osobowości dla kreatywnych - kilka pytań, które określą Wasze silne i słabe strony. Na końcu otrzymujemy małą analizę osobowości. U mnie wyszedł „Thinker” - jak u Was?
- Nadchodzą spore zmiany w Adobe XD - symbole zostaną zastąpione przez bardziej rozwinięte, inteligentniejsze i zdecydowanie bardziej responsywne komponenty. Dostaniemy możliwość synchronizacji bibliotek w chmurze i wczytywania ich do różnych plików, a także możliwość projektowania stanów (jak hover). Na razie nie ma jeszcze oficjalnej daty wprowadzenia zmian na rynek, więcej informacji na Twitterze [1], [2].
- Ikea zaszalała i zmieniła swoje logo.
Polecamy na Grafmag
- Kiedy zarejestrować działalność gospodarczą? Chciałoby się powiedzieć, że wtedy, gdy będziemy na to gotowi, niestety nie jest to takie proste. Arkadiusz Szczudło spojrzał na to od strony prawniczej.
- Dzięki współpracy z Mateuszem Machalskim z STGU mamy dla Was kolejny artykuł z serii „Sto lat!”. Tym razem Mateusz porozmawiał z Wojciechem Freudenreichem.
- Czym są dark patterny i jak nas oszukują (albo jak my oszukujemy) podczas przeglądania stron? Zebrałam kilka ciekawych wzorców na które trzeba uważać.
- Projektowanie logo, to nie tylko otwarcie Illustratora i rozpoczęcie „rysowania”, to proces do którego należy się przygotować. A jak zrobić to lepiej niż rozmawiając z klientem? W artykule znajdziecie pytania, które warto zadać.
Wydarzenia, konkursy i akcje
- Zostaliśmy patronem ciekawej inicjatywy - Słownich Dobrych Łodzianizmówto inicjatywa w ramach której ilustratorzy interpretować będą charakterystyczne łódzkie słowa. Wernisaż na Łódź Design Festival 2019.
- Zapraszamy Was na ciekawe warsztaty letter art w Tychach, które odbędą się już jutro. Bilety są jeszcze dostępne.
- Ankietujemy na naszej grupie w temacie czasu wolnego podczas kolejnej edycji GrafConf - jeśli chcecie podzielić się opinią - będzie super!