Grudzień przed nami, czas więc na małą dawkę inspirujących stron internetowych. Na dzisiejszej liście dominuje czerń i ostre, nasycone kolory. Znajdziecie tutaj sporo witryn, które w swoich projektach wykorzystują animacje w sposób nie utrudniający nawigacji po nich, a często także dodający im nieco znaczenia lub użyteczności. Pamiętajcie też, że zawsze możecie podsyłać nam swoje realizacje - chętnie je opublikujemy!
Contemple
Bardzo kreatywna strona studia projektowego skupiona głównie wokoło case study konkretnych projektów. Każda z realizacji przedstawiona została w ten sam, dość dokładny sposób. Całość ozdabiają animacje opierające się głównie na tekstach przejeżdżających po ekranie.
Terra Leads
Techniczne rozwiązania wcale nie muszą być pokazane w generyczny i typowy dla inżynierów sposób. Ta kreatywna strona wyróżnia się na tle innych kilkoma rzeczami. Przede wszystkim stawia na wygodną nawigację, w której nie sposób się zgubić – możemy śledzić kolejne slajdy przewijając w dół, korzystając z rozwijanego menu tekstowego oraz szybkiego menu w formie pasków. Po drugie zachwyca prostymi, ale atrakcyjnymi animacjami. Po trzecie – wykorzystuje te animacje w sposób dodający stronie znaczenia – każdy slajd, to inny „symbol” stworzony z przesuwających się pasków.
The Insurance Experiments
Kolejna strona w kreatywny sposób podchodzi do ubezpieczeń, a właściwie to do prezentacji danych na ich temat. Zabawne postacie i kreskówkowy charakter całej grafiki mają zachęcić nas do przeglądania badań na temat wpływu poszczególnych cech na koszty ubezpieczenia. Oprócz dedykowanych ilustracji, ciekawym elementem tej strony jest dodatkowy hamburger menu. Pierwsze – klasyczne prowadzi nas do menu, drugie pokazuje listę przeprowadzonych eksperymentów.
Piotr Świerkowski
Drugie portfolio na naszej liście należy do Polaka – Piotra Świerkowskiego, który połączył w nim elegancką typografię, czerń i proste, ale widoczne animacje. Dzięki wykorzystaniu dużej ilości własnych zdjęć autor położył nacisk na charakter swojej działalności (jest freelancerem).
The Hunt for the Cheshire Cat
Jak sprzedać wycieczkę inspirowaną klimatem z „Alicji w Krainie Czarów” – tajemniczo. Twórcy kolejnej strony wykorzystują storytelling, aby zaprezentować nam zalety oferowanej przez siebie rozrywki. Przewijając scroll otrzymujemy kolejne informacje zapisane szeryfowym, złotym fontem. W tle ukazuje nam się natomiast ścieżka, co dodatkowo zachęca do trafienia na nią w realnym świecie.
3D Music XP
W tym wypadku oprócz całej strony, na uwagę zasługują także jej podstrony. 3D Music XP, to strona powstała w celu zwizualizowania projektu poświęconemu „trójwymiarowej muzyce”. Każda z piosenek, jakie znajdziecie na liście została dodatkowo zwizualizowana dedykowanymi animacjami dopasowanymi do jej tematyki.
Vollerei
Film wideo z panem smakującym zioła i efektowne krojenie w dobrej rozdzielczości to coś, co zasługuje na uwagę, jednak w przypadku tej strony moją przykuły animacje, które oglądać możemy podczas przewijania strony głównej, a dokładniej rozwijający się skórzany pokrowiec na sztućce oraz obracający się kieliszek. W czasach, kiedy tak często odchodzi się od realistycznych zdjęć, to bardzo ciekawa odmiana.
Spotify Wrapped 2017
Od czasu swojego redesignu Spotify zdobywa moje serce z każdym nowym projektem, szczególnie tymi wydawanymi pod koniec roku. Tym razem zdecydowali się na odważne połączenie różu, czerwieni i zielonego. Nie zabrakło oczywiście animacji i geometrycznego kroju.
Tennis
Odważne kolory, to jeden z popularniejszych obecne trendów, zaraz obok gradientów je wykorzystujących. Ta strona łączy je oba i prezentuje na ciemnych, czarno-białych zdjęciach, co dodatkowo je wybija. Całość dopełnia elegancka typografia.
One Shered House 2030
Na sam koniec strona, która poprzedni punkt o ostrych kolorach traktuje zdecydowanie odważniej. Zarówno same treści, jak i wyskakujące okna znajdują się na pozornie niepasujących do siebie aplach kolorystycznych, do daje nam modny obecnie, nowoczesny efekt. Cała strona pełni funkcję ankiety, warto zobaczyć jak rozwiązane zostały problemy zbierania poszczególnych typów danych.