21 lutego tego roku premierę miały nowe, oficjalne podręczniki oprogramowania Adobe CS6 wydaje nakładem wydawnictwa Helion. Tak, jak wspominaliśmy na naszym Facebooku, otrzymaliśmy do zrecenzowania oraz rozdania naszym czytelnikom egzemplarze na temat programów Photoshop, Illustrator oraz Indesign, zainteresowanych posiadaniem tej książki zapraszam na koniec artykułu.
Na pierwszy ogień poszła książka na temat Illustratora, ponieważ uznałam go za złoty środek pomiędzy Photoshopem, którego znam całkiem dobrze, a Indesign, którego znam pobieżnie.
Pierwsze wrażenie
Wyjątkowo gruba, bo zawierająca 458 stron, książka sprawia wrażenie pełnego kompendium wiedzy na temat programu o którym uczy. Niektórych taki ogrom wiedzy może przytłoczyć, ale czy nie tego właśnie oczekujemy od oficjalnego podręcznika oprogramowania? Jakość książki także jest bardzo wysoka, grube strony papieru kredowego wyglądają na wytrzymałe. Jedyne, czego można się przyczepić to okładka – przy takim ciężarze książki chyba lepiej byłoby zainwestować w twardą oprawę. Już po mojej lekturze książka na rogach jest lekko zniszczona.
Jeśli chodzi o oprawę graficzną książki, nie ma się do czego przyczepić. Całość jest spójna i wygląda bardzo dobrze. Sekcje wyróżnione są w oczywisty, ale nie przesadzony sposób, dzięki czemu można łatwo po niej nawigować, szukając interesujących informacji.
Czego dowiemy się z książki?
Adobe Illustrator CS6/CS6 PL Oficjalny podręcznik, zawiera trzy rozdziały wstępu oraz piętnaście rozdziałów tematycznych, poświęconych różnym funkcjonalnościom oprogramowania. Znajdziemy tutaj między innymi rozdziały traktujące o przestrzeni roboczej, zaznaczaniu i wyrównywaniu, tworzeniu oraz przekształcaniu kształtów, rysowaniu, kolorowaniu, edycji i stosowaniu tekstów, warstwach, symbolach, a także tworzeniu kształtów w perspektywie. Fragment książki oraz spis treści możecie znaleźć na stronie wydawnictwa. Główną tematyką książki są możliwości funkcji programu. W związku z tym, większość wiedzy zamieszczonej tutaj, jest wiedzą bardzo podstawową. Czytając ją od deski do deski można poznać większość funkcjonalności programu, a na pewno wszystkie te, które są niezbędne do tworzenia własnych projektów wektorowych. Każdy z rozdziałów opowiada krok po kroku jak stworzyć założony efekt przy pomocy dostępnych na dołączonej płycie plików. Nie są to więc suche opisy danych narzędzi, a bardzo dokładne mini-tutoriale. Ich efekty nie są może zachwycające, ale bardzo dobrze opisują działanie poszczególnych komend. Opisy zawarte w książce są wyjątkowo szczegółowe, najdziecie tutaj zarówno ścieżki dostępu do opcji, skróty klawiszowe, zrzuty ekranu oraz miniaturowe wycinki programu przy nazwach narzędzi w tekście. Trzeba by się naprawdę bardzo postarać, aby czegoś nie zrozumieć.
Na końcu każdego rozdziału znajduje się lista pytań kontrolnych, wraz z załączonymi odpowiedziami. Pozwala to dobrze ugruntować wiedzę i jest ciekawą opcją dla osób, które dopiero zaczynają się uczyć i chcą wszystko zapamiętać. Swoją drogą – ciekawa jestem ilu z naszych czytelników byłoby w stanie odpowiedzieć na wszystkie te pytania, bez szukania odpowiedzi w sieci. Osobiście miałam z niektórymi problem. Co ciekawe, ta książka to nie tylko zbiór opisów funkcjonalności programu, znajdziemy tutaj także trochę wiedzy praktyczniej. Wyjaśnione zostały podstawowe zagadnienia związane z tworzeniem dokumentów do druku, przestrzeniami kolorów, paletami Pantone, czy zapisywaniem swoich plików na potrzeby Internetu. Ostatni rozdział podręcznika, poświęcony został łączeniu projektów Illustratora i innych programów firmy Adobe, powinien więc zainteresować wszystkich fanów całego pakietu. Dowiadujemy się w nim jak poprawnie osadzać pliki, co może nam dać odpowiednie ich stosowanie oraz jakie rozwiązania są najbardziej optymalne. Mały przedsmak możliwości łączenia tych programów pokazałam w moim tutorialu na temat tworzenia prezentacji logo z wykorzystaniem obiektów inteligentnych. Techniki wykorzystywania linków w Illustratorze są trochę lepiej rozwinięte niż w Photoshopie, więc jeśli ich nie znacie, warto zapoznać się z możliwościami.
Podsumowanie
Adobe Illustrator CS6/CS6 PL Oficjalny podręcznik, polecam przede wszystkim osobom rozpoczynającym zabawę z grafiką komputerową. Znaczna jej część zawiera naprawdę podstawową wiedzę, wyłożoną krok po kroku w bardzo prosty sposób. Trudno jednak powiedzieć, że jej lektura zaszkodziłaby czytelnikom bardziej zaawansowanym, sama bowiem dowiedziałam się z niej kilku ciekawych rzeczy. Były to jednak raczej niuanse, pozwalające na przyspieszenie pracy albo dodatkowe możliwości inspirujące do ich wykorzystania, a nie wiedza bez której nie można się obyć. Powinni zwrócić na nią uwagę także nauczyciele grafiki komputerowej, ponieważ zawiera wręcz idealny szablon zajęć, ćwiczeń oraz krótkich testów sprawdzających.
Trzeba też przyznać, że przeczytanie całego podręcznika od deski do deski to dość ciężkie zajęcie. Całość jest zbyt szczegółowa na lekturę do poduszki (chyba, że mamy problemy z zasypianiem), albo czytanie dla przyjemności. Warto jednak zajrzeć do tej książki jeśli przygotowujemy się do danego projektu i chcemy sprawdzić możliwości programu. Jeśli chodzi o cenę – wydaje mi się, że jest stosunkowo niska, jak na taką ilość stron i sposób wydania. Cena okładkowa to 79 zł, do tej niedzieli możecie zakupić ją z 20% zniżką (63,20 zł) z okazji dnia książki w wydawnictwie Helion.
Konkurs
Tak jak zapowiadałam, czas na konkurs. Ten ciekawy pomysł na jego rozegranie zaczerpnęliśmy z bloga Jacka Kłosińskiego, który napisał także dla nas artykuł na temat ciekawych wtyczek do Google Chrome. Zasady są następujące – wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem od nas nowiutkiego egzemplarza książki Adobe Illustrator CS6/CS6 PL Oficjalny podręcznik, powinny poinformować nas o tym fakcie w komentarzu. W jego treści napiszcie po prostu, że chcecie ją otrzymać, osoby bardziej kreatywne mogą także powiedzieć nam dlaczego. Pamiętajcie, aby w formularzu podać swój aktualny adres email, ponieważ przez niego będziemy się z Wami kontaktować. Liczba facebookowych polubień pod tym postem (z prawej strony pod tekstem) wskaże nam zwycięzcę. Odliczać będziemy od góry. Jeśli polubień będzie więcej niż komentarzy – zaczniemy odliczanie od początku. Dla przykładu – 5 polubień i 10 komentarzy – książkę wygrywa osoba, która dodała komentarz jako piąta; 22 polubienia i 10 komentarzy – książkę wygrywa osoba, która dodała komentarz jako druga. Licznik lajków zatrzymamy za tydzień w niedzielę, 5 maja o godzinie 19:00. Zapraszamy do zabawy!