W erze świata cyfrowego, gdzie króluje komputer i Photoshop, piękno kartki papieru często odchodzi w zapomnienie. A przynajmniej nie wygląda tak ekscytująco dla młodych grafików. Mnóstwo utalentowanych osób nadal jednak pracuje z tym tradycyjnym materiałem. Jak radzą niezliczone czasopisma graficzne i blogi, świetnym źródłem inspiracji są artyści robiący coś kompletnie innego niż my.
Jako że ja cały dzień pracuję przy komputerze, jestem oczarowana tym, co można wykonać z jego kompletnego przeciwieństwa – z kartki papieru.
Wycinanki
Kto nie pamięta robienia wycinanek w szkole jako dziecko i dekorowania śnieżynkami okien klasy? Świetnie w nich jest to, że nawet kanciaste i kwadratowe wyglądają delikatnie i ładnie. Ale już z odrobiną poczucia humoru i kreatywności można z prostego schematu wyczarować coś unikalnego. Tutaj – Yoda z Gwiezdnych Wojen.
Wycinać można również o wiele bardziej bardziej skomplikowane motywy – delikatne listki o cienkich łodyżkach, kwiaty czy typografię. Bez opcji, niesamowity perfekcjonizm artysty zachwyca. W pracy z papierem i nożem nie da się ukryć niedociągnięć. Ciekawi jak długo tworzy się takie coś? Ta ilustracja zajęła autorowi 11 godzin i zrobiona została z kartki A1.
Jak zawiłe i cienkie mogą być motywy wycięte nożyczkami z papieru? Bardzo, udowadnia Hina Aoyama. Jej prace wyglądają jak delikatne koronki.
W pracach Julene Harrison typografia występuje na honorowym miejscu. Z jej prac powstają ciekawe pamiątki ślubne, ale nie tylko. Sprawdzają się również jako ilustracje do czasopism.
Ta artystka z papieru wyczarowuje piękne, skomplikowane ilustracje. Niektóre wyglądają na bardziej tradycyjne, inne – na nowoczesne i z humorem.
Trójwymiarowe sceny
Sztuka z papieru może również posiadać głębię. Papierowe sceny dość często ilustrują sceny z bajek, choć nie tylko. Kolorowe proste kształty pasują stylem do baśni dla dzieci.
Jako że mają mnóstwo uroku i charakteru, papierowe ilustracje coraz częściej ukazują się na okładkach i w artykułach czasopism. Tutaj – prace Helen Musselwhite wykonane na zlecenie różnych magazynów. Nie każdy rodzaj czasopisma pozwala sobie na taki nowy styl, ale ten który to robi, zwraca uwagę. I nie są to tylko pisma graficzne, chociaż te oczywiście chętniej używają ciekawych stylów ilustracji.
Tu autor z jednego kawałka papieru tworzy scenę, a w niej rzeźby.
Co tam kartka papieru. Są artyści, którzy sceny czy też ilustracje kreują z całych książek. Tak pracuje Guy Laramee.
Z papieru mogą być też całe postacie. Te wyglądają trochę jak marionetki. Aż szkoda, że się nie poruszają,
Quilling
Technika z angielskiego nazywana quilling, a po polsku znana jako papierowy filigran. Polega na kształtowaniu obrazów z wąskich pasków papieru pozwijanych w sprężynki. Kiedyś popularny podczas Renesansu, teraz również ten sposób dekoracji ma coraz więcej entuzjastów. Coraz częściej również ilustracje wykonane w ten sposób pojawiają się w czasopismach czy nawet kampaniach reklamowych.