Do świąt zostało jeszcze nieco czasu, ale jak wiecie – warto być przygotowanym. W związku z tym po raz kolejny wracamy do Was z listą prezentowych propozycji dla grafików. To już szósta edycja tego wpisu, więc z racji tego, że niektóre produkty są (dla mnie) ponadczasowe, mogą się powtarzać.
Niemniej – zapraszam Was też do sprawdzenia wcześniejszych list z 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 roku, szczególnie jeśli chodzi o elektronikę, bo tutaj zmienia się naprawdę niewiele, więc darowałam sobie w tym roku tą kategorię.
Książki
Książki są jednym z lepszych i przyjemniejszych prezentów, które sprawić możecie bliskim, albo… sobie. Mała dyskusja na ten temat wywiązała się na naszej grupie, w której czytelnicy polecają „Square Circle Triangle” Bruno Munari (wersja angielska do kupienia na przykład w bookoff) oraz „Raz mnie widzisz, raz nie widzisz i inne eseje o dizajnie” Michaela Bieruta – wydawnictwo Karakter.
Od siebie gorąco polecam „Elementarz stylu w typografii” Roberta Bringhursta, której wydanie czwarte jest dostępne stronie d2d.pl (do dzisiaj w promocyjnej cenie). Na półce warto mieć też katalog poświęcony Karolowi Śliwce – piękne wydana pozycja pełna wywiadów i inspirujących realizacji tego twórcy.
Ergonomia i ozdoby na biurko
Od jakiegoś czasu staram się uporządkować biurko i znaleźć na nim odpowiednie miejsce na laptopa. W tym temacie zdecydowanie mogę polecić więc na prezent wszelkiego rodzaju podkłady i organizatory, które uproszczą to zadanie. Z tańszych rozwiązań mamy fajną, bambusową podkładkę pod monitor (u mnie robi za podkładkę pod laptopa) z IKEA, którą można doposażyć stojakiem do telefonu i pudełkami na przybory (oficjalnie łazienkowe). Jeśli od drewna wolicie porcelanę – alternatywę znajdziecie w kubku „Przybornik” z projektem Bartka Bojarczuka.
Sporo podstawek do laptopa zakupicie też na Aliexpress i Amazonie. Jeśli jednak boicie się, że nie dojdzie, nie chcecie czekać, albo jak ja – nie lubicie wydawać tam większych sum z obawy o jakość – w polskich sklepach też znajdziemy ciekawe rozwiązania. Na Born to Cover znalazłam zarówno stylową podkładkę pod laptopa jak i stojak na zamkniętego dla osób mających zdecydowanie mniej miejsca.
Całą masę gadżetów na biurko znajdziecie też na Etsy – od prostych podkładek i pudełek po ciekawe organizery na ścianę czy na kable i podstawkę pod słuchawki.
W temacie ergonomii ostatnio zaciekawił mnie też klęcznik – może nie jako alternatywa dla krzesła na cały dzień, ale interesująca opcja dla zdrowszego kręgosłupa (ktoś z Was korzysta?).
Myśląc o ergonomii, wszystkim grafikom, którzy narzekają na bojący nadgarstek, z czystym sumieniem polecam podkładkę z żelowym wypełnieniem. Na początku jest nieco dziwnie, ale z czasem ból zupełnie ustępuje. Na Ceneo znajdziecie ich sporo, u mnie sprawdziła się Hama.
Gadżety
Całą masę wszystkiego pantonowego znajdziecie w sklepie na ich stronie. Od znanych już chyba wszystkim notesów, przez kubki, aż do breloczków czy kubków na wynos. Dla każdego coś fajnego.
Notesy, szkicowniki i inne takie
Trafione prezenty dla grafików zawsze kupicie też w papierniczym – notesy, szkicowniki, kalendarze. Na fanpage Papierniczeni można na przykład spodziewać się ogłoszenia sprzedaży pięknego, minimalistycznego kalendarza ściennego „kal” projektu Umiar Studio.
Ja papierowych maniaków zawsze odsyłam też to Flying Tiger – znajdziecie tam naprawdę dobre notesy w super cenach (może nie są aż tam designerskie jak te, które znajdziecie w sieci, ale dla mnie dają radę i nie jest mi żal w nich gryzmolić). Warto sprawdzić także MemoBooki – od jakiegoś czasu dostępne także w wersji z wygodną spiralą i jako bruliony z wyrywanymi kartkami.
W temacie pięknych notesów z wyższej półki z pewnością warto sprawdzić nowość, którą wprowadził na rynek Jacek Kłosiński oraz nieprzerwanie trzymające poziom sklepy Papierniczeni i Noteka.
Narzędzia do pisania
Na długie wieczory zawsze dobrze sprawdzi się kaligrafia, szczególnie, że Ewa Landowska i Barbara Bodziony szykują premierę nowej książki (jak wszystko dobrze pójdzie, będą do zgarnięcia u nas w konkursie już niedługo). W dobry sprzęt to kreślenia liter zaopatrzycie się chociażby na Calligrafun, gdzie znajdziecie gotowe zestawy, które pomogą Wam zacząć i uchronią przed rzuceniem wszystkiego w kąt z powodu zbyt taniego tuszu i słabych stalówek (tak – ja tak zrobiłam…). Odpowiednie narzędzia dostaniecie też w większości sklepów papierniczych.
Żaden grafik nie pogardzi też dobrymi ołówkami, zestawem pisaków (szczególnie takich do brushletteringu) czy fajnym piórem.
Dizajnerskie ubrania
Projektant musi też wyglądać, a jak już kupujemy ciuchy, to czemu nie ubrać się w logo? Takie opcje daje nam Pan tu nie stał ze swoją kolekcją inspirowaną twórczością Karola Śliwki.
A jeśli ciągnie Was w stronę kodowania, to pomóc moga programistyczne skarpetki, które dodadzą szyku każdej stylizacji.
Dobrym pomysłem dla grafika, który korzysta z laptopa z pewnością będzie torba. Jeśli przyuważyłeś, że Twój znajomy korzysta z brzydkiej, klasycznie laptopowej torby – z pewnością ucieszy go taki prezent. Warto upewnić się jednak, czy zawiera ona odpowiednie wzmocnienia, które zapewnią bezpieczeństwo sprzętu w podróży. Sporo propozycji znajdziecie chociażby na Zalando.
Plakaty i ilustracje
Mamy w Polsce ogromną rzeszę bardzo utalentowanych plakacistów i ilustratorów – jeśli nie wierzycie – zajrzyjcie do naszej serii z projektami Polaków. Ich plakaty znajdziecie w sieci – często na Etsy, albo ich prywatnych stronach. Jeśli chcecie popatrzeć na żywo, warto w niedzielę wybrać się na Targi Plakatu w Warszawie, którym patronujemy – będzie okazja zakupić wymarzony prezent, a przy okazji przybić piątkę z autorem.