Nawet w kompletnie nie-noworocznych książkach które ostatnio czytam przewijają się tematy produktywności, ostrzenia umiejętności czy też tego jak pracować i nie zwariować. W końcu trwa sezon na deklarowanie postanowień. Może nawet dla niektórych już się skończył. Jak z nimi dotrwać do końca i nie zniechęcić się już na starcie? Gdzie znaleźć motywację? I czego życzą sobie znani i wzięci projektanci?
Przeprowadziłam krótki wywiad w środowisku aby dowiedzieć się tego ostatniego. Co ciekawe, ich odpowiedzi mają ze sobą dużo wspólnego.
Tobias van Schneider: nie wymyślałem postanowienia bo i tak nigdy ich nie dotrzymuję
Dyrektor artystyczny, pracował z firmami takimi jak Spotify, Google, Wacom… lista jest długa. Niemiecki projektant urodzony w Austrii, teraz mieszka w Nowym Jorku.
Tak szczerze, nie wymyślałem postanowienia bo i tak nigdy ich nie dotrzymuję :D Najbliższą im myślą jest: stanie się bardziej świadomym tego co projektuję i dla kogo. W następnym roku będę bardziej skupiony na pracy w którą wierzę naprawdę.
Jacob Cass: Pracuj ciężko i baw się solidnie!
Freelancer – specjalista projektujący logo i nie tylko. Pracuje jako wolny strzelec, zbiera nagrody za swą pracę i zwiedza świat.
Pracuj ciężko i baw się solidnie! Podróże, podróże, podróże. Zwiedźmy cały świat póki jesteśmy młodzi. W 2015 dotrzymaliśmy [z żoną] postanowienia aby podróżować po świecie i pracować. W 2016 planujemy odwiedzić następnych 20-30 państw, pracując po drodze.
Sebastian Padilla ze studia Anagrama: Bierzmy mniej projektów
Dyrektor kreatywny i współtwórca studia. Specjalizują się w brandingu i ciekawych, często bardzo kolorowych projektach opakowań.
Bierzmy mniej projektów i pracujmy więcej nad wielodyscyplinarnymi wyzwaniami.
Magdalena Wielopolski: zrobienie czegoś własnymi rękami
Dyrektor artystyczna w międzynarodowej agencji reklamowej Huge. Firma ta pracuje z klientami takimi jak Benefit, PayU, HBO, Audi, et cetera.
Moim postanowieniem noworocznym jest zrobienie czegoś własnymi rękami. Może to być cokolwiek, od biżuterii po ceramikę.
Jessica Hische: znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym
Zajmuje się liternictwem, projektuje kroje pisma i ilustruje. Była wymieniona na liście magazynu Forbes “30 poniżej trzydziestki.”
Mam dwa postanowienia. Po pierwsze, znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym (ponieważ są teraz dwiema oddzielnymi rzeczami od kiedy mam dziecko!). I tracić mniej czasu wieczorami na robienie
pustychrzeczy jak oglądanie programów telewizyjnych, które już widziałam.
Armin Vit i Bryony Gomez-Palacio: nie traćmy zdrowia psychicznego
Graficy, piszą książki, prowadzą m.in. blog o godnych uwagi rebrandingach korporacji: Brand New.
Róbmy więcej z mniej (i nie traćmy zdrowia psychicznego)
Jessica Walsh: Mniej emailuj
Współtwórczyni studia Sagmeister & Walsh z Nowego Jorku. Jej prace wygrywają nagrody od magazynów i organizacji zrzeszających grafików.
Mniej emailuj, twórz więcej.
Wszyscy szukają równowagi czy też większego spełnienia w życiu – tego jak pracować mądrzej, a niekoniecznie więcej. Jak zacząć i nie poddać się już na starcie? Eksperci radzą dać sobie pozwolenie na relaks. Nie planować rzucenia się w wir personalnych projektów od razu po przyjściu z pracy – a potem czuć się winnymi gdy jesteśmy zmęczeni i czasem się nie udaje. Im więcej czasu upływa, tym ciężej później wrócić do czegoś co się zaczęło. Jeśli damy sobie pozwolenie odpocząć, będzie nam się łatwiej pracowało