Od czasu do czasu na rynku pojawiają się kolejne książki opisujące funkcjonalności oprogramowania Adobe, ich ilość zwiększa się przy okazji pojawiania się nowych wersji programów. Podobnie było i tym razem, gdy niedługo po udostępnieniu do sprzedaży pakietu Creative Cloud, w księgarni Helion pojawiła się książka Anny Owczarz-Dadan, „Photoshop CC PL. Szkoła efektu”.
Autorki, jako osoby piszącej pozycje na temat oprogramowania Adobe nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jej książki zazwyczaj stanową formę kompendiów wiedzy na temat tego oprogramowania, są to poradniki, nazywane często „Bibliami Photoshopa”. Anna Owczarz-Dadan już od wielu lat, wraz z wydawaniem przez firmę nowych wersji programów, tworzy książki w których opisuje ich funkcjonalności. Na Grafmagu mogliście do tej pory przeczytać recenzję jednej z nich – Zaklęcia Photoshopa. Edycja zdjęć, której byliśmy patronem medialnym.
Pierwsze wrażenie
Wszystkie książki autorki składane i projektowane są w podobny sposób. Są to dość grube kompendia w miękkiej oprawie, z dużą ilością zrzutów ekranu i bardzo spójną typografią. Podobnie było i tym razem, dlatego mogę śmiało powiedzieć, że otrzymałam dokładnie to, czego się spodziewałam. Pozycja jest dość ciężka, w dużym stopniu za sprawą grubego, mocnego papieru, nie nadaje się więc zbyt dobrze na towarzysza podróży, jednak sprawia wrażenie pozycji kompetentnej i kompletnej.
Książka zaprojektowana została w odpowiedni sposób do prezentowanych w niej treści. Są one wyraźnie rozdzielone, wystarczy szybki rzut oka, aby wyszukać istotnych informacji, znaleźć ciekawe przykłady. Jest to bardzo pożądana rzecz w tego typu pozycji, która docelowo nie jest stworzona do czytania od deski do deski, a raczej sprawdzania najistotniejszych funkcji. Informacja o każdym z głównych rozdziałów została umieszczona na ciemnej, granatowej stronie, która widoczna jest także po zamknięciu książki, dzięki czemu nawigacja jest łatwiejsza. Zamieszczone obrazki i zrzuty ekranowe z programów są w większości przypadków wystarczająco wyraźne, aby przeczytać zapisane na nich ustawienia (czasem zdarzają się zbyt małe).
Czego dowiemy się z książki Photoshop CC PL
Jak sam tytuł wskazuje, książka traktuje o najnowszej wersji oprogramowania Adobe Photoshop CC. W 18 podzielonych tematycznie rozdziałach, autorka opisała najistotniejsze problemy obsługi programu, zarówno te starsze, znane użytkownikom wcześniejszych wersji, jak i te nowe, które pojawiły się dopiero w wersji dostępnej dzięki Creative Cloud. Większość z nich, zgodnie z zainteresowaniami autorki, dotyczy edycji i korekcji zdjęć, zdarzają się jednak także ogólne, które mogą przydać się każdemu grafikowi.
Sporo rozdziałów, a w szczególności pierwszy z nich, dokładnie opisuje podstawy pracy z oprogramowaniem, dostosowania go do swoich potrzeb oraz jego możliwości. Wszystkie informacje zawarte opisach są bardzo drobiazgowe i dokładne. W przypadku naprawdę elementarnych funkcji, jak tworzenie nowego dokumentu czy zapisywanie, może być to dość uciążliwe, także podobnie jak w poprzedniej, recenzowanej przez nas książce tej autorki, tutaj także raczej powinno czytać się ją na wyrywki, w razie potrzeby uzupełnienia szczegółowych informacji, a nie od deski do deski.
Tak jak wspomniałam wcześniej, treści w tej pozycji można podzielić na dwie części: te ogólne, które przesadzą się każdemu grafikowi oraz te dedykowane osobom zainteresowanym szczególnie fotografią.
Informacje ogólne, dla każdego, odnaleźć można w praktycznie każdym rozdziale, od nich bowiem zaczyna się każdy rozdział. Pełną listę poruszanych tematów znajdziecie w prosty sposób w spisie treści znajdującym się na stronie wydawnictwa, nie będę więc ich tutaj przytaczać. Z ciekawszych z mojej perspektywy tematów mogę wyróżnić między innymi te związane z tworzeniem kompozycji warstw, pracą ze ścieżkami czy automatyzacją pracy.
Znacznie więcej ciekawych informacji można odnaleźć w rozdziałach poruszających kwestie związane z fotografią. Zdecydowanie wyraźniej widać tutaj zainteresowanie i osobistą pasję autorki książki. Tematy te opatrzone są całą masą przykładów, ilustracji i dygresji. Ciekawe wydały mi się tutaj te na temat korekcji obrazu, łączenia zdjęć i ich wspólnego korygowania oraz takich, wykorzystujących mniej znane opcje programu, jak na przykład mediana. Dokładnie opisane zostały także nowości programu w wersji CC, między innymi galeria rozmyć.
Bardzo fajnymi częściami lektury, są szczegółowe opisy funkcjonowania poszczególnych opcji programu. Bardzo dokładnie opisane zostały między innymi opcje mieszania czy zapis w poszczególnych rozszerzeniach plików.
Moim zdaniem…
Obie książki Anny Owczarz-Dadan z którymi miałam do czynienia są pozycjami ciekawymi i niewątpliwie napisanymi przez osobę kompetentną, a równocześnie takimi, które bardzo ciężko mi się recenzuje, ponieważ czytanie ich od deski do deski jest dość męczące, szczególnie po zapoznaniu się z jedną, bo spora część informacji powtarza się. W zależności od waszej perspektywy, może to być zarówno plus jak i minus. Jeśli miałabym wskazać odbiorcę docelowego tej pozycji, jest to z pewnością fotograf, który chciałby doszkolić się, albo zacząć od podstaw z obróbką swoich fotografii, w mniejszym stopniu jest ona dedykowana adeptom typowej grafiki komputerowej, chociaż i ci znajdą w niej masę informacji, które mogą być przydatne w pracy.
Książka została napisana prostym, profesjonalnym językiem w sposób bardzo szczegółowy i dokładny. Każda z funkcjonalności opisana jest drobiazgowo, zazwyczaj także opatrzona ilustracją, która sprawia, że nie sposób nie zrozumieć tego, co autorka chce nam przekazać, nawet jeśli nie mamy przy sobie komputera z otwartym Photoshopem. Techniczność języka pozwala czytelnikowi dokładnie postępować za krokami, bez możliwości rozkojarzenia, jednak z drugiej strony – nie wciąga w czytanie, nie zaprasza dalej. Najciekawszymi częściami lektury są autorskie wstawki i komentarze autorki, te czyta się bardzo fajnie i w moim odczuciu, trochę brakuje tej perspektywy w całej książce.
Sama pozycja jest bardzo ciężka i gruba (700 stron). Wysokiej jakości wydruki zrzutów ekranu wymuszają innej jakości papier co jest więc uzasadnione, jednak taka waga połączona z miękką oprawą sprawia, że łatwo ją zniszczyć, jeśli już zdecydujemy się zabrać ją do czytania poza domem.
Książkę do recenzji udostępniło wydawnictwo Helion.
Konkurs
Zasady są następujące – wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem od nas egzemplarza książki Photoshop CC PL. Szkoła efektu, powinny poinformować nas o tym fakcie w komentarzu (jedna osoba, jeden komentarz) oraz (nieobowiązkowo) wskazać swój ulubiony artykuł, jaki ukazał się do tej pory w naszym magazynie lub napisać o czym chcielibyście u nas czytać. Ważne jest to, abyście podczas pisania podali prawdziwy adres email, tylko dzięki temu będziemy w stanie się z wami skontaktować.
Liczba facebookowych polubień pod tym postem wskaże nam zwycięzcę. Odliczać będziemy od góry (od najstarszych do najnowszych). Jeśli polubień będzie więcej niż komentarzy – zaczniemy odliczanie od początku. Dla przykładu – 5 polubień i 10 komentarzy – książkę wygrywa osoba, która dodała komentarz jako piąta; 22 polubienia i 10 komentarzy – książkę wygrywa osoba, która dodała komentarz jako druga. Licznik lajków spiszemy za tydzień w poniedziałek, 16 marca o godzinie 12:00. Około godziny 13:00 poinformujemy was o tym, kto otrzyma książkę za pośrednictwem naszego Facebooka (koniecznie nas polubcie!).
16.03.2015 roku o godzinie 12:00 pod artykułem znalazło się 29 komentarzy i 30 lajków W związku z tym książkę otrzymuje Przemek Saczek. Gratulujemy!
Książka nie będzie przesyłana za granicę, jednak ewentualny zwycięzca może podać adres w Polsce na jaki mamy przesłać nagrodę.