Podczas przerwy w pracy można przescrollować Facebooka. Można też przeczytać artykuł. Można, a nawet powinno się, rozciągnąć plecy. Dziś jednak, zamiast ćwiczeń rozciągających, zebraliśmy dla Was kilka gier, które umilą Wam czas.
Miłej zabawy!
The Bézier Game
Pióro to podstawowe narzędzie pracy projektantów graficznych, rysuje się nim linie proste i krzywe, tworząc ścieżki złożone. Gra polega na wyrysowaniu danego kształtu za pomocą pióra i krzywych Beziera, jednak jest jeden haczyk - przy wykreślaniu danej figury ilość ruchów jest ograniczona.
The Boolean Game
Waszym zadaniem jest, w pierwszym etapie, poprawie umiejscowić kształty na szablonie danej figury, a następnie wybrać jedną z 4 opcji odnajdywania ścieżek - połącz, odejmij wierzch, przetnij lub wyklucz - tak, aby powstał dany obiekt.
Can’t Unsee
Gra skierowana do projektantów UI i UX, polega na wskazaniu spośród 2 fragmentów interfejsu, tego poprawnie zaprojektowanego. Składa się z 3 etapów, początkowe zadania raczej nie sprawiają trudności, ale ostatnie wymagają już naprawdę dużej wiedzy, spostrzegawczości i bystrego oka.
Color
Gra składa się z 6 etapów, o rosnącym stopniu skomplikowania. Polega na wskazaniu odpowiedniego miejsca na kole barw, w którym występuje dany kolor (lub kolory) pojawiające się na środku koła. Gra sprawdzi umiejętności poprawnego odczytywania odcienia, nasycenia kolorów, barw dopełniających się, analogicznych a także triady i tetrady kolorów.
Font Memory Game
Każdy z Was na pewno kojarzy grę memory, polegającą na znajdowaniu par wśród wymieszanych, odwróconych do dołu tabliczek. Przedstawiamy Wam jej typograficzną wersję - zasady są takie same, trzeba znaleźć 14 par fontów w 45 ruchach.
Guess the Color
W oparciu o wartość liczbową koloru RGB wyświetlaną na ekranie, należy wskazać kolor, który jej odpowiada. W łatwiejszej wersji gry dokonujemy wyboru między trzema, a w wersji trudniejszej między sześcioma kolorami. Gra ta na pewno pomoże w nauce i zrozumieniu modelu kolorów RGB początkującym projektantom.
Hue Test
Krótki test, który sprawdzi Waszą umiejętność rozróżniania kolorów. Rozsypane kafelki należy uporządkować i dopasować kolorystycznie, po kolei, do dwóch skrajnie ułożonych kolorów, tak aby powstał gradient.
It’s Centred That
Czy czarne kropki rzeczywiście znajdują się na środku kształtów? Gra składa się z 10 rund, nie wydaje się trudna, lecz żeby wygrać musicie udzielić poprawnej odpowiedzi na wszystkich poziomach.
Kern Type
Zasady są proste, choć sama gra wymaga pewnego doświadczenia - trzeba odpowiednio dobrać kerning, czyli wyregulować odstęp pomiędzy literami, przesuwając między dwiema skrajnymi, tak aby światło międzyliterowe było poprawnie ustawione. Początkujący projektanci mogą być momentami daleko od prawidłowego ułożenia liter, ale dzięki tej grze na pewno dużo mogą się nauczyć.
Pixactly
Krótka gra, składająca się z 5 rund, polega na wyznaczeniu na ekranie obszaru o podanych wymiarach, wyrażonych w pikselach.
Shape Type
Gra składa się z 10 etapów. W każdym z nich za pomocą krzywych Beziera należy uformować i naprawić niedokończone litery z określonych krojów pisma, biorąc pod uwagę nazwy fontów i ich projektantów, tak aby uzyskać kształt jak najbardziej zbliżony do litery oryginalnej.
Shot the Serif
Gra raczej dla początkujących projektantów i aspirujących typografów - jej zasady są proste, spośród wyświetlanych na ekranie liter trzeba wybrać te szeryfowe. Jedynym utrudnieniem jest uciekający czas.
The Font Game
Zadanie w tym quizie jest dość trudne, polega na zidentyfikowaniu fontu na podstawie jego nazwy.
Font Anatomy Game
Uważacie, że o typografii wiecie wszystko? W takim razie koniecznie sprawdźcie się w tym quizie. Składa się on z 25 pytań wielokrotnego wyboru, dotyczących pojęć typograficznych.
The Glorious Glyphs Game
Ostatnia gra od ilovetypography.com. The Glorious Glyphs Game podobna jest do The Font Game, ale tym razem font należy zidentyfikować na podstawie tylko jednego znaku lub glifu.
Type Connection
Bardzo nietypowa gra, w której możecie wysyłać fonty… na randki! W pierwszym kroku należy wybrać bohatera, czyli jeden z krojów pisma. Następnie strona, jak portal randkowy, przedstawia potencjalnych partnerów dla naszej postaci. Sami decydujecie, jakiego rodzaju dopasowania szukacie, wybierając spośród kilku kategorii strategii łącznia krojów pisma. Po drodze poznajecie terminologię typograficzną a także historię fontów.