Sukces lub porażka w branży graficznej zależy od wielu różnych czynników – talentu, umiejętności, zapału, zaangażowania w pracę. Dobre portfolio graficzne powinno pokazać wszystkie pozytywne cechy grafika i przedstawić go potencjalnemu klientowi w jak najlepszym świetle.
Poniżej zgromadziłam listę internetowych portfolio grafików, które zdecydowanie zasługują na uwagę. Wybrałam je ze względu na użyteczność, prostotę i dobry sposób prezentacji prac i treści. Oczywiście efektowność strony także była brana pod uwagę.
Wbrew pozorom nie jest tak łatwo znaleźć złoty środek pomiędzy popisaniem się swoimi umiejętnościami, a dobrym pokazaniem zrealizowanych już projektów.
Lotta Nieminen
Na pewno bardzo blisko niego jest Lotta Nieminen, illustrator, grafik i dyrektorka artystyczna z Finlandii. W swoim minimalistycznym portfolio znalazła miejsce na wszystko co niezbędne – informację o sobie oraz galerię prac. Strona zawiera intuicyjną nawigację, a zwięzłe opisy i duże miniatury pozwalają na obejrzenie jej prac bez konieczności powiększania każdej z nich.
Tobias van Schneider
Kolejną ciekawą opcją jest portfolio Tobias van Schneider, dyrektora artystycznego z Niemiec. Portfolio to zachowane jest w ciemnych barwach i ozdobione subtelnymi animacjami. Całość sprawia wrażenie spokoju i dokładności, dzięki czemu potencjalny klient wie, że może zaufać temu grafikowi.
Po przejściu na stronę pracy, naszym oczom ukazuje się całkiem zmieniony design – dostosowany do stylu umieszczonego na niej projektu. Jest to ciekawy i wymagający sporego nakładu pracy pomysł.
Peter Wesolowski
Kolejna ze stron została wykonana w stylu zupełnie odmiennym niż poprzednie. Tym razem możemy zobaczyć stronę pełną elementów rysowanych ręcznie, mającą swój styl i niepowtarzalny klimat. Jest to typowa jedno-stronicowa witryna w której nawigujemy przewijając.
Matteo Zanga
Strona internetowa Matteo Zanga pojawiła się na łamach Grafmaga już raz. Uważam jednak, że warto wspomnieć o niej ponownie. Użyta w niej niestandardowa nawigacja jest wystarczająco intuicyjna, żeby nie denerwować i wywoływać zamierzone przez projektanta emocje. Całość zaprojektowana jest bardzo ciekawie, z dbałością o szczegóły.
Fotografie artysty zostały podzielone na dwie kategorie – komercyjne i plenerowe. Każda z kategorii ma inny kolor tła, co także jest ciekawym rozwiązaniem.
Marco Rosella
Portfolio Marco Rosella to doskonały przykład, jak w gustowny sposób pokazać swoje umiejętności. Na pierwszy rzut oka, jego strona wygląda typowo – jest tak do czasu skorzystania z nawigacji. Autor skorzystał z najnowszych technologicznych możliwości i nie zatracił przy tym użyteczności strony.
Zdravko Mecava
Kolejna strona jest znacznie bardziej zachowawcza. Nie znajdziecie na niej zwyt dużej ilości efektów ani przytłaczającej grafiki. Mimo tego warto ją obejrzeć, szczególnie ze względu na odpowiednie dobranie marginesów i pustych przestrzeni.
B&C Designers
To strona internetowa dwóch projektantek zajmujących się grafiką oraz kodowaniem stron internetowych. Ciekawie zagrana typografia idealnie pasuje do damskiego stylu, a dobrze dobrane kolory sprawiają wrażenie profesjonalizmu i rzetelności. Cała strona, pomimo lekkiego bałaganu, jest przejrzysta i łatwo się jej używa.
Edwin Tofslie
Kolejna strona nie należy do typowych projektów. Styl zaczerpnięty z technicznego notatnika w połączeniu z dobrze dobraną grafiką sprawiają wrażenie wyjątkowości i na pewno skutecznie wpadają w pamięć.
uelike.com
Bardzo ciekawa i wyjątkowo dobrze dopracowana strona. Efektowne tło w połączeniu z elementami znanymi z Photoshopa sprawia, że nawet nie znając języka autora wiemy, czym się zajmuje.
Pollen
Na koniec czysta i minimalistyczna propozycja od londyńskiej agencji Polen.