Artykuł ten jest kontynuacją opublikowanego przeze mnie wcześniej artykułu zatytułowanego Darmowe fonty z polskimi znakami. W poniższym zestawieniu znajduje się 10 darmowych fontów zawierających polskie znaki diakrytyczne, których możecie używać podczas tworzenia własnych stron internetowych oraz wszelkiego rodzaju projektów innej maści.
Museo Slab
Autorstwa exljbris. Autor do darmowego użytku udostępnia jedną wersję grubości w wariancie podstawowym oraz kursywę. Pełna prezentacja tego kroju znajduje się na stronie autora. Do pobrania w MyFonts.
Diavlo
Autorem tego fontu jest exljbris. Rodzina zawiera cztery rodzaje grubości: Book, Medium, Bold oraz Black. Można go pobrać ze strony autora.
Anivers
Font autorstwa exljbris. Za darmo można pobrać odmianę podstawową. Do pobrania z Font Spring. Pełna prezentacja tego kroju znajduje się na stronie autora.
Sports World
Font został wykonany przez Sport Betting Spot. Dostępny do pobrania ze strony Font Squirrel.
Comfortaa
Font zaprojektowany przez Johan Aakerlund. Dostępny jest w trzech rodzajach – cienkim, zwykłym oraz pogrubionym. Krój dostępny jest do pobrania za pośrednictwem strony Font Squirrel.
Expressway
Autorstwa Ray Larabie to kolejny darmowy font pochodzący z płatnej rodziny. Do darmowego użytku dostajemy krój w wersji podstawowej. Pobrać go można ze strony MyFonts.
Classic Round
Zaprojektowany przez Durotype. Krój zawiera dwie wersje – zwykłą oraz kursywę. Można go pobrać ze strony Font Squirrel.
Dosis
Potężna rodzina fontów zaprojektowana przez Impallari. Krój, który można pobrać ze strony autora zawiera takie warianty jak ExtraLight, Light, Book, Medium, Semibold, Bold i ExtraBold.
Titillium Text
To rodzina krojów zaprojektowana przez Accademia di Belle Arti Urbino. Zawiera ona sześć wariantów o różnej grubości – od bardzo cienkiego – do bardzo grubego. Pobrać ją można ze strony Font Squirrel.
Ubuntu
To darmowy font autorstwa Dalton Maag wykonany na potrzeby systemu Ubuntu. Zawiera on całą gamę wariantów (Light, Light Italic, Regular, Regular Italic, Medium, Medium Italic, Bold oraz Bold Italic). Możecie go pobrać ze strony Ubuntu. Dostępny jest także w repozytorium fontów Google.
Fonty zebrane w tym zestawieniu są w większości dostępne do użytku komercyjnego, różnią się jednak warunkami jakie trzeba spełnić, aby móc z nich legalnie korzystać. Przed pobraniem kroju należy dokładnie zapoznać się z jego licencją.
Generowanie fontów
W jednym z komentarzy pod poprzednim artykułem zostałam zapytana o problem formatu fontu EOT. Swego czasu także się z nim borykałam. Rozwiązuje go jednak strona Fontsquirrel, za pomocą której można pobrać darmowe do komercyjnego użytku fonty oraz wygenerować sobie kod font-face w bardzo prosty sposób.
Za pomocą formularza znajdującego się na pokazanej wyżej stronie można przekonwertować posiadany font w formacie ttf na pliki odsługiwane przez najbardziej popularne przeglądarki. Podczas generowania użytkownik ma możliwość dostosowania ustawień do własnych potrzeb. Można na przykład wybrać tylko potrzebne nam znaki w celu zmniejszenia wielkości pliku fontu.
Oprócz tego generator tworzy gotowy kod CSS, którego można użyć podczas tworzenia strony oraz plik demo zawierający przykład użycia fontu.
Kilka słów na koniec…
Mam nadzieję, że zebrana przeze mnie lista fontów okaże się Wam przydatna. Czekam także na Wasze opinie – macie swoje ulubione kroje z polskimi znakami? A może wolicie inne rozwiązana pozwalające na umieszczanie niestandardowych fontów na stronach www? Zapraszam do dyskusji.
Zdjęcie w nagłówku pochodzi z serwisu Fotolia, a jego autorem jest użytkownik Punkle.