Kolejne zestawienie ciekawych fontów z polskimi znakami, tym razem zawładnięte zostało przez odmiany raczej ozdobne, jednak znajdziecie tutaj także kilka spokojniejszych propozycji. Wszystkie dostępne kroje pozwalają na wykorzystywanie komercyjne, jednak pamiętajcie o każdorazowym sprawdzeniu licencji podczas pobierania.
Tym, którzy nie radzą sobie z ogromem zainstalowanych opcji, polecam mój poradnik na temat programu NexusFont.
Cyklop
Darmowy krój autorstwa Janusza Mariana Nowackiego, zawiera odmianę zwykłą oraz pochyloną. Bazuje on na ołowianych czcionkach z okresu międzywojennego.
Drugs
Ciekawa propozycja kroju prostego a zarazem delikatnego. Do darmowego użytku udostępniona została odmiana lekka, reszta krojów jest płatna.
Cuprum
Bezszeryfowy, wąski krój zawierający 4 odmiany – zwykłą, pochyloną, pogrubioną i pogrubioną pochyloną. Udostępniany jest na licencji SIL Open Font License, 1.1.
Rimouski
Bezszeryfowy, zaokrąglony krój. Do darmowego użytku autorzy udostępnili jedną odmianę – półgrubą.
TeX Gyre Schola
Tradycyjny krój szeryfowy składający się z czterech odmian – zwykłej, pochylonej, grubej i grubej pochylonej. Opiera się on o pismo Century Schoolbook.
Euphorigenic
Niestandardowy, ozdobny krój dostępny w jednej odmianie. Pobrać go możecie ze strony MyFonts za darmo.
Selya
Bardzo ozdobne pismo, dedykowane raczej do nagłówków zaproszeń niż do standardowego użytku. Udostępniany na licencji własnej autora zezwalającej na komercyjne wykorzystanie.
Irregularis
Niezbyt zmyślny, autentyczny font odręczny, bazujący na piśmie autora. Dostępny do użytku komercyjnego na licencji własnej.
GOGOIA
Nowość od Fontfabric – wersalikowy krój składający się z odmiany zwykłej i dekoracyjnej.
Comme
Prosty, ale bogaty w odmiany krój na licencji SIL Open Font License, 1.1. Do użycia mamy aż 9 odmian grubości, font nie posiada kursywy.