Nadszedł czas na następne, bezpłatne czcionki z polskimi znakami. Dzisiejsza lista bardzo się udała. Znajdziecie na niej zarówno uniwersalne, klasyczne fonty, jak i odrobinę szaleństwa i bardziej modnych propozycji. Zapraszam!
Rethink Sans
Rethink Sans to odmiana czcionki DM Sans (Colophon Foundry), która została zaprojektowana na bazie Poppins (Jonny Pinhorn). Rethink Sans w przeciwieństwie do poprzedników jest krojem variable, pozwala więc na dowolną zmianę jego grubości.
Na licencji Open Font License.
Hedvig Letters Serif
Rodzina czcionek Hedvig została stworzona przez Kanon Foundry we współpracy z wewnętrznym działem projektowym Hedvig. Ta czcionka odzwierciedla filozofię marki Hedvig „Stuff happens” - akceptację wszystkiego, co zdarza się w życiu, bez zmartwień czy strachu. W związku z tym wprowadzono w kroju celowe nierówności i optyczne błędy.
Krój posiada jedną grubość.
Na licencji Open Font License.
Hedvig Letters Sans
Odmiana bezszeryfowa tego samego kroju, oparta o podobną ideę. Podobnie posiada jedną grubość.
Na licencji Open Font License.
Playpen Sans
Playpen Sans to czcionka variable o zakresie grubości od cienkiego (Thin) do bardzo grubego (ExtraBold), wspierająca ponad 150 języków opartych na alfabecie łacińskim. Oprócz tego zawiera ona po 7 różnych wariantów każdej litery, dzięki czemu świetnie symuluje unikalność pisma odręcznego.
Na licencji Open Font License.
Sometype Mono
Sometype Mono to rodzina krojów o stałej szerokości, przeznaczona do kodowania i układu tabelarycznego. Zawiera 4 grubości w wersji zwykłej i pochylonej.
Na licencji Open Font License.
Young Serif
Young Serif to ciężki krój szeryfowy typu “oldstyle”, czerpiący inspirację z Plantin Infant lub ITC Italian Old Style. Małe litery b i f charakteryzują się zaokrąglonymi krzywymi, co dodaje temu fontowi charakteru.
Na licencji Open Font License.
Pixelify Sans
Ciekawy krój inspirowany stylistyką pixel-art. Zawiera 4 warianty grubości.
Na licencji Open Font License.
Kalnia
Font typu variable, zaprojektowany z wysokim kontrastem i wyrafinowanymi zakończeniami, czerpiący inspirację z epoki wiktoriańskiej. W tym okresie powstał styl „fat face” - odważna i przyciągająca uwagę typografia, używana w nagłówkach plakatów, aby wyróżnić się na tle tradycyjnych krojów pism. Kalnia łączy delikatność i odwagę, łącząc stare z nowym. Ta rodzina czcionek wyświetlających składa się z ośmiu stylów.
Na licencji Open Font License.
Afacad
Projekt fontu Afacad rozpoczął się w 2017 roku jako personalizowane zadanie liternicze Slagskeppet, szwedzkiego najemcy mieszkań, który szukał nowych numerów adresowych dla swoich wejść. Litery i cyfry zostały starannie wykonane, aby harmonizować z proporcjami architektonicznymi i materiałami, które wykorzystał architekt Sture Elmén w latach 40-tych.
Dzięki swojej prostej formie, Afacad może być dobrą, darmową alternatywą dla kroju Futura.
Zawiera 4 style grubości w wersji zwykłej i pochylonej.
Na licencji Open Font License.
Bricolage Grotesque
Bardzo modny obecnie, nieco chaotyczny font bezszeryfowy o dekoracyjnym charakterze. Celem autorów było wymieszanie francuskich i brytyjskich inspiracji ze współczesnymi.
W ramach kroju dostępną mamy opcję variable z możliwością sterowania zarówno grubością jak i szerokością znaków.
Na licencji Open Font License.
Licencja fontów
Udostępnione w dzisiejszym zestawieniu fonty, przy których nie znajduje się inny zapis, podlegają licencji SIL Open Font License, która pozwala na darmowe wykorzystywanie zarówno w projektach komercyjnych jak i niekomercyjnych. Więcej o tej i innych licencjach przeczytacie w tym artykule.