Dobre darmowe fonty z polskimi znakami diakrytycznymi, to skarb, jaki przydaje się podczas projektowania każdemu grafikowi, szczególnie takiemu, który tworzy strony internetowe. W tym zestawieniu zamieszczam kolejną partię moich znalezisk. Na szczególną uwagę zasługują dwa bardzo ciekawe fonty stylizowane na pismo ręczne oraz nowości od Font Fabric. Miłego przeglądania!
Sprite Graffiti
Zaczynamy z grubej rury od bardzo ciekawego fontu wydanego przez Font Fabric. Jest to krój stylizowany na tekst graffiti stworzony z okazji bułgarskiej kampanii przy okazji Sprite Graffiti Fest 2014. Font zawiera dwie odmiany – zwykłą oraz obrys i dodatkowy plik z symbolami. Idealny na koszulki.
Disclaimer
Najbardziej skondensowany font z jakim miałam do tej pory do czynienia. Jego autorem jest Boris Bonev, pobrać możecie go ze strony Font Fabric. Krój zawiera dwie wersje – Classic i Plain. Różnice możecie zobaczyć na wizualizacjach poniżej.
Goudy Trajan
Kształty większości krojów posiadających w nazwie Trajan inspirowane są napisami wyrytymi na kolumnie Trajana w Rzymie. Ten konkretny, darmowy krój posiada jedną wersję zawierającą jedynie wielkie litery. Udostępniany na licencji własnej autora.
Verano (Tipo)
Kolejny font, to klimatyczny Verano, wyglądający trochę jak pisany palcem po piasku, idealny dla hipsterów. Udostępniany w jednej grubości, przez autora opisany jako Freeware.
Just Another Hand
Kolejny ręcznie rysowany krój. Podobnie jak poprzedni zawiera jedną wersję grubości. Udostępniany na licencji Apache License, version 2.0.
Patrick Hand
Jeśli dwa fonty ręcznie rysowane, to ciągle za mało, znajdzie się także trzeci. Podobnie jak poprzednio, zawiera jedną wersję grubości. Udostępniany na licencji SIL Open Font License, 1.1.
Unica One
Unica One, to prosty a jednak nietypowy krój, którego autorem jest Eduardo Tunni. Zawiera on jedną odmianę grubości. Udostępniany jest na licencji SIL Open Font License, 1.1.
Web Serveroff
Kolejny font zawiera dwie odmiany – zwykłą oraz kursywę. Udostępniany jest na licencji Creative Commons Attribution License v3.00.
Source Serif Pro
Na koniec szeryfowa odmiana dobrze większości znanego kroju Adobe – Source. Udostępnione zostały 3 wersje – zwykła, średnio pogrubiona i pogrubiona. Udostępniany jest na licencji SIL Open Font License, 1.1.
W tym zestawieniu pominęłam te fonty, które są częścią płatnych krojów, a są udostępniane za darmo. Jeśli chcecie, aby w kolejnych zestawieniach nie zabrakło też takich znalezisk – dajcie mi znać w komentarzach.