Znasz to? Dostajesz brief od klienta, w którym krótkie hasła to wszystko, co masz, by stworzyć ilustrację. Kompozycja należy do Ciebie, więc zaczynasz od szkicu. Po kilku nieudanych próbach zastanawiasz się, czy to już blokada twórcza, czy w ogóle nie umiesz rysować.
Zostajesz z kilkoma szkicami, z których żaden nie spełnia oczekiwań Twoich i Twojego klienta. A jeśli powiem Ci, że istnieje 7 aplikacji, które przyspieszą etap komponowania i pozwolą Ci wybrać najlepsze pozy dla Twoich ludzików, bez marnowania czasu na kolejne szkice?
Mam dla Ciebie zestawienie narzędzi, które sprawią, że szybciej i sprawniej będziesz dobierać pozy, podszkolisz swoją wiedzę z proporcji albo - jeśli nie jesteś ilustratorem - w szybki sposób pokażesz projektantowi, jak ma wyglądać postać i co ma robić bez spędzania godzin na poszukiwaniu zdjęć referencyjnych.
Część z zasobów, które Ci dzisiaj przedstawię, są bezpłatne. Ty (czy też osoba, która dla Ciebie szykuje ilustracje) możecie z niej korzystać na urządzeniach mobilnych lub w komputerze na przeglądarce (wtedy niczego nie musisz instalować). W tym miejscu muszę jednak podkreślić, że nie wszystkie je sprawdziłam we własnej pracy. Zatem do dzieła!
Easypose - jeśli chcesz pracować na urządzeniu mobilnym i komputerze
Aplikacja bezpłatna na urządzenia mobilne, w wersji płatnej dostępna również na komputery z systemem Windows i Mac OS X. Ja korzystałam jedynie z wersji mobilnej. Posiada domyślne ustawienia dla postaci męskich i żeńskich w wersji „standard” i „niskiej”. Poszczególne elementy postaci ustawia się zgodnie z osiami X, Y i Z. Finalny projekt możemy zapisać jako obraz PNG. Do zdecydowanych minusów zaliczyć należy to, że postaci mają proporcje rodem z japońskiego anime, więc już są w jakiś sposób stylizowane.
Plusy:
- bezpłatna,
- działa offline,
- postać widoczna jest w pełnym trójwymiarze,
- można modyfikować również kąt padania światła,
- po ustawieniu konkretnej pozycji możemy zmodyfikować widok kamery i wybrać to ujęcie, które najlepiej wpisuje się w kompozycję.
- można ustawiać jednocześnie kilka postaci, tworząc scenki,
- możemy zapisać finalną kompozycję jako obraz.
Minusy:
- mocno stylizowane, szczególnie proporcje twarzy są zaburzone,
- ustawianie za pomocą osi X, Y, Z jest dość czasochłonne i można spędzić dużo czasu na szukaniu właściwego ustawienia dla kończyn,
- brak możliwości wybrania lub modyfikacji sylwetek.
Magic Poser - jeśli potrzebujesz czegoś niezobowiązującego
Aplikacja na urządzenia mobilne, która na pierwszy rzut oka wygląda jak Easypose, ale w wersji darmowej ma więcej opcji domyślnych do wyboru. Dostajemy 8 podstawowych sylwetek, z czego 2 mają realistyczne proporcje (pozostałe podobnie jak poprzednio są stylizowane na japońskie anime).
Elementy ustawiamy przesuwając je gestem. Jeśli chcemy, możemy również skorzystać z osi X, Y, Z. W tym programie praca, którą traktuję jak szkic, szła mi znacznie szybciej.
Plusy:
- bezpłatna,
- działa offline,
- możliwość wyboru postaci o naturalnych proporcjach,
- intuicyjna i szybka obsługa,
- postać widoczna jest w pełnym trójwymiarze,
- można modyfikować również kąt padania światła,
- po ustawieniu konkretnej pozycji możemy zmodyfikować widok kamery i wybrać to ujęcie, które najlepiej wpisuje się w kompozycję,
- można ustawiać jednocześnie kilka postaci, tworząc scenki.
Minusy:
- brak możliwości wybrania innych sylwetek,
- brak możliwości zapisu obrazu (trzeba zrobić zrzut ekranu).
POSE - jeśli nie chcesz przejmować się anatomią, za to projektujesz ilustracje na strony internetowe
To stosunkowo „młoda” aplikacja webowa, od popularnego ilustratora Gal Shira. Propozycja niestety płatna, ale może Cię zainteresować, ponieważ pomaga w tworzeniu modnych teraz ilustracji na strony internetowe. Pracujesz na sylwetce jednej, bezpłciowej postaci, którą możesz modyfikować w dość ograniczony sposób. To może być minus, ale przyznać trzeba, że taka jest stylistyka ilustracji flat i finalnie wszystko zależy od Twoich umiejętności.
Plusy:
- działa w przeglądarce,
- postaci ustawia się szybciutko,
- dłonie mają dodatkowe opcje ułożenia do wyboru,
- ustawioną postać można pobrać w formie pliku png, wstawić do programu graficznego i rysować bezpośrednio na niej (np. ustawiając warstwę na trybie mieszania „mnożenie”),
- pomaga pracować w stylu flat,
- obsługa jest bardzo intuicyjna,
- pozy generuje się dosyć szybko, bez zwracania uwagę na cieniowanie i kąt nachylenia, co sprawia, że narzędzie staje się bardziej funkcjonalne.
Minusy:
- kosztuje aktualnie 29$,
- posiada tylko jedną postać,
- ograniczony kąt odwrócenia postaci, nie można np. ustawić widoku z góry czy od tyłu,
- brak możliwości jednorazowego wstawienia kilku postaci.
Jeśli wolisz pracować na bryłach możesz wybrać:
JustSketchMe
Aplikacja webowa, w której dostajemy bardzo uproszczone bryły postaci. W wersji bezpłatnej możemy wybrać spośród 8 ludzików w różnym wieku. W moim odczuciu znacznie mniej dopracowana w obsłudze niż poprzednie. Kończyny ustawiamy na osiach X, Y, Z, ale niestety nie zawsze udaje się trafić w ten właśnie punkt zgięcia, który chcemy zmienić.
POSETASTIC!
Propozycja na iPady. Operuje bardzo ciekawymi bryłami, dzięki czemu nie sugerujemy się za bardzo rzeczywistymi kształtami poszczególnych partii ciała.
Jesteś concept artystą i potrzebujesz widzieć każdy mięsień?
Internet posiada w ofercie kilka aplikacji dla profesjonalistów, którzy projektują postaci i potrzebują nie tylko podstawowych kształtów, ale też widoku mięśni czy tekstur. Znalazłam dla Ciebie dwie warte uwagi: Pose Tool 3D i ArtPose Pro. ArtPose Pro jest zdecydowanie bardziej chwalone za kilkaset domyślnych ustawień, lepszą zgodność anatomiczną i lepszą pracę. Pose Tool 3D z kolei posiada tekstury, które mogą przydać się początkującym.
Jak widzisz, naprawdę niewiele trzeba, by ułatwić sobie pracę nad ilustracją. Jestem przekonana, że te narzędzia pomogą Ci też zwalczyć blokadę artystyczną albo nabrać biegłości w rysowaniu postaci ludzkich w różnych konfiguracjach.