System informacji wizualnej dla krakowskiego budynku Resi 4 Rent przy Alei 3 Maja – inwestycji mieszkaniowej z lokalami przeznaczonymi na wynajem – to projekt, który wprowadza w obszar wayfinding’u elementy kolażu graficznego.
Na rynku deweloperskim powstaje obecnie wiele upodabniających się do siebie realizacji obiektów mieszkaniowych. Celem projektantów z Blank Studio było wyróżnienie inwestycji poprzez estetyczne graficzne rozwiązania. Nawiązali oni do historycznego charakteru miasta oraz umiejscowienia inwestycji. Krakowskie Planty, z którymi sąsiaduje Resi 4 Rent to najpiękniejsza zielona część Krakowa. Koncepcja graficzna, uwzględniająca pojawienie się botanicznych ilustracji, jest umowną kontynuacją zieleni i roślinności występujących wokół budynku.
W toku prac projektowych projektanci zdecydowali się na przygotowanie zestawu autorskich ilustracji-kolaży, których główna, botaniczna część jest oparta o delikatne i eteryczne ilustracje słynnego botanika i artysty Otto Wilhelma Thome’a. Aby zrównoważyć eklektyczność uzyskaną dzięki kolażom, ilustracje zestawiono z nowoczesnym krojem pisma GT Flexa, zaprojektowanym przez Grilli Type. Dla komunikatów w języku polskim przeznaczno odmianę Bold, natomiast dla angielskich Regular.
Zarówno kolorystyka jak i materiały, które zastosowano w niniejszej inwestycji, mają naturalny charakter. Jest on uzupełnieniem wielu elementów architektury wnętrz obecnych w budynku. W obrębie niektórych komunikatów wykorzystano sklejkę, która nadaje wykonanym z niej elementom przestrzenności. Od frontu jest malowana lub lakierowana tak, aby nadać jej pożądany kolor, natomiast boki materiału pozostają surowe. Grafiki to połączenie odcieni zieleni oraz różu, komunikaty tekstowe dla utrzymania jak najlepszego kontrastu malowane są na kolor czarny.
Projekt - oprócz mieszkańców osiedla oczarował także jury międzynarodowego konkursu European Design Awards.
O European Design Awards
To jeden z najważniejszych na starym kontynencie, profesjonalny i niezależny przegląd, którego celem jest uczczenie europejskiego dizajnu i wyłonienie najciekawszych realizacji z każdego roku. To także klikudniowe, prestiżowe wydarzenie branżowe, które gromadzi setki projektantów z całej Europy (i nie tylko).
Tegoroczna edycja konkursu – z wielką, finałową galą w Luksemburgu - obejmowała wszystkie istniejące dziedziny projektowania graficznego. W każdej z kategorii można było otrzymać jedno z trzech wyróżnień: Gold, Silver lub Brąz. W kategorii Signage & Wayfinding (system komunikacji wizualnej – tzw. wayfinding – funkcjonujący w przestrzeni budynku lub w przestrzeni publicznej), jury w międzynarodowym składzie postanowiło nagrodzić projekt wayfinding’u autorstwa Blank Studio – przyznając im tytuł „Silver”.
O Blank Studio
Blank Studio to wielokrotnie nagradzane studio projektowe z Tychów, jedna z nielicznych firm w Polsce i Europie, która specjalizuje się wyłącznie w projektowaniu złożonych systemów informacji wizualnej dla różnorodnych przestrzeni publicznych. Ich projekty zostały już docenione na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach dizajnu (Red Dot Communication Design Award, iF Design Award, European Design Award, German Design Award, Joseph Binder Award, Architizer A+ Award, i wiele innych).