Sztuka wysoka i klasyki malarstwa to coś, co daje inspirację i natchnienie wielu współczesnym artystom. Inspirację tą poczuły także trzy ilustratorki z Gdańska – Ania, Dominika i Paulina, które postanowiły stworzyć niezwykły i wyjątkowy projekt – „dobre sztuki”.
„Dobre sztuki”, to seria animowanych ilustracji, które w zabawny i bardzo ciekawy sposób nawiązują do obrazów dawnych mistrzów. Powstała ona, jako próba odreagowania od komercyjnych realizacji pracownic Grupy Smacznego. Pozwala im to zachować świeżość swoich realizacji, nieco się rozluźnić, a przy okazji świetnie szkolić warsztat i rozreklamować firmę. Jak mówią same – Kiedy pracuje się na pełen etat w takiej kreatywnej branży, po ośmiu godzinach spędzonych na rysowaniu często brakuje już energii i ochoty na “radosną twórczość”. Żeby zaspokoić tę wewnętrzną potrzebę tworzenia, pojawiła się w firmie inicjatywa przeznaczenia kilku godzin w tygodniu na realizację autorskich projektów.
W związku z charakterystyką wykonywanej działalności, dziewczyny postanowiły postawić na projekty animowane – Paulina, jeszcze zanim zaczęła pracować w studiu, stworzyła serię ilustracji parodiujących znane dzieła dawnych malarzy. Jej projekt był dla nas punktem wyjścia. Zdecydowałyśmy się kontynuować go w nieco innej formie, tak by możliwie najlepiej wykorzystać możliwości jakie daje nam praca w studiu animacji. Stąd pomysł na gify. – opowiadają.
Podobnie jak dziewczyny, tak i każdy z projektów jest wyjątkowy i wykonany specyficznie dla każdej z nich – innym stylem graficznym, z upodobaniem do różnych kolorów i odzwierciedleniem ich charakteru. – Jest to dla nas przede wszystkim dobra zabawa i przyjemność. Staramy się robić gify zgodnie z własnym upodobaniem i poczuciem humoru. Dlatego nie chcemy ujednolicać stylistyki, w której tworzymy. Każda z nas ma inny styl, preferuje inną kolorystykę i trochę inny typ żartu. Pozwalamy sobie na kreatywność „po swojemu” – mówi Dominika Suprun, jedna z autorek.
Grafiki stworzone w ramach tego projektu są nie tylko zabawne, ale i bardzo ładne. Minimalistyczne odwzorowania złożonych obrazów nadają im humorystycznego charakteru, ale jednocześnie pozwalają na błyskawiczne przypisanie ich do konkretnego dzieła, są też najlepszą z możliwych opcji, zważając na wybrany format pliku.
Projekt ten w bardzo lekki sposób zachęca nas do sięgania po walory sztuki wysokiej, często z góry odrzucanej ze względu na jej przestarzałość, albo trudności w odbiorze. W tym wypadku odbiór jest tak lekki, jak to tylko możliwe, a patrząc na animacje, aż ciężko powstrzymać się przed sprawdzaniem pierwowzorów. Jak piszą o „Dobrych sztukach” same autorki – ich projekty prawdopodobnie sprawiają, że Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh, Frida Kahlo czy Caravaggio przewracają się w grobach. A jak Wam podoba się takie podejście do tworzenia?
Po więcej zapraszam na stronę projektu.