Loulou & Tummie to kreatywny duet z Holandii. Laurens (Loulou) i Chantal (Tummie) pracują razem od 2004 rok w Tilboug. Na ich stronie internetowej królują kolory, proste kształty i dopracowane kompozycje. Charakterystyczną linię i barwy z powodzeniem stosują na wielu różnych produktach. Projektują aplikacje, kampanie, książki, zabawki, maskotki, murale, postaci do gier i wiele innych. Wśród ich klientów znaleźli się m.in. Google, IBM, Samsung czy Pepsico.
Jeśli należycie do miłośników flat design i ilustracji wektorowej, koniecznie musicie poznać bliżej działalność Loulou i Tummie. Jak mówią, charakterystyczny styl nie jest czyś, nad czym pracowali - jak mówią - Robimy to, co kochamy i jeśli uznajemy, że czas spróbować czegoś nowego, wtedy próbujemy. Kochamy swoją pracę. Wśród ich projektów znajdziecie między innymi ilustracje tapety na Androida (wersja 4.4 KitKat) wykonane na zlecenie Google czy kompozycje reklamujące nowe produkty firmy Asus. W jaki sposób pozyskują klientów?
Pilnujemy, żeby nasza strona była aktualna, publikujemy nasze prace na Instagramie, Facebook’u, Behance etc. W większości to klienci znajdują nas. Mamy też przedstawiciela w Holandii.
Ich projekty są bardzo spójne. Styl oparty na wektorach, czytelne, choć skomplikowane kompozycje i żywe kolory stosowane przez Loulou i Tummie w każdej pracy gwarantują rozpoznawalność wśród innych projektantów. Portfolio duetu jasno pokazuje, czego się można po nich „spodziewać”, dlatego też klienci zwracają się do nich świadomie. Podkreślają jednak, że przy każdej współpracy należy ustalić szczegóły.
Upewnij się, że wszystko jest jasne przed przystąpieniem do pracy. Dobra komunikacja jest bardzo ważna. Po tym jak przedyskutujemy projekt i dowiemy się, co najbardziej spodobało się naszemu klientowi zaczynamy szkicować (w większości przypadków). Szkic wysyłamy do klienta. Jeśli mu się spodoba zaczynamy rysować na komputerze. Dzięki temu, że mamy konkretny styl, klienci mają wyobrażenie na temat tego, jak będzie wyglądała nasza ilustracja.
Chcielibyście projektować podobne ilustracje? Loulou i Tummie regularnie publikują swoje prace na różnych etapach w mediach społecznościowych. Na ich Instagramie znajdziecie krótkie filmy, na których można zaobserwować proces tworzenia fragmentów ilustracji. Pracują najczęściej z Adobe Illustrator, ale znajdziecie też prace wykonane w popularnym ostatnio Procreate. Jaki jest przepis na ilustrację w stylu Loulou i Tummie?
Zaczynamy od szczegółowego szkicu, dlatego wiemy, co mamy narysować. Czasami pracujemy na siatce. To zależy od perspektywy na ilustracji. Siatki i linie perspektywy robimy sami. Pracując nad ilustracją pilnujemy, by wszystko było ładnie uporządkowane, dzięki czemu będzie wyglądać czysto. To dla nas bardzo ważne, bo używamy dużo koloru. Gdybyśmy tego nie pilnowali, mielibyśmy totalny chaos.
Loulou i Tummie realizują wiele projektów. Jak radzą sobie z dużą ilością pracy?
Projekty dla naszych klientów traktujemy priorytetowo i, jeśli znajdziemy czas, zajmujemy się pracą dla siebie. To mogą być na przykład druki, które sprzedajemy w naszym sklepie, drewniane rzeźby, ubranka dla dzieci, poduszki czy maskotki.
Czy projektujecie wyłącznie dla dzieci?
To może być zaskakujące, ale większość osób, które zaopatrują się w naszym sklepie, to dorośli. Oprócz sklepu na stronie Loulou&Tummie, od kilku lat prowadzimy też Tummietown. To tutaj tworzymy tkaniny i ubranka dla dzieci. Można powiedzieć, że to jest przestrzeń wyłącznie dla nich. Tworzymy różne produkty i mamy nadzieję, że innym (dzieciom i dorosłym) się spodobają.
Loulou i Tummie potrafią przekształcić swoje projekty wektorowe w trójwymiarowe maskotki. Jak powstają?
Po prostu robimy szkic albo bierzemy jakąś postać z istniejącej już ilustracji. Tummie szyje ją na maszynie. To tak w skrócie. Oczywiście, żeby zrobić maskotkę trzeba umieć szyć, przydaje się też wyobraźnia przestrzenna.
Zabawki to oczywiście nie tylko maskotki. Duet tworzy takie z drewna, ale również modele z papieru, do których złożenia nie potrzeba nożyczek czy kleju. W jaki sposób projektuje się zabawki z papieru?
Zacznij od szkicu i tworzenia szablonu zabawki. Wydrukuj i przetestuj szablon bez projektu na wierzchu. Jeśli wszystko się zgadza zacznij projektować ilustracje. Wydrukuj ponownie i sprawdź czy ilustracja właściwie układa się dookoła. Jeśli nie, dopasuj ilustrację, wydrukuj ponownie i sprawdzaj, aż wszystko będzie dobrze. Tworzenie zabawek z papieru wymaga sporego nakładu pracy, ale fajnie jest patrzeć na taką gotową zabawkę.
Przy projekcie nie obowiązują chyba żadne zasady. Poza tym, że wszystkie elementy muszą do siebie pasować. My najbardziej lubimy kiedy projekt ładnie otacza całość, zabawka może stać samodzielnie i się nie przewraca i jeśli nie jest zbyt trudna do złożenia. Poza tym podobają nam się projekty, w których cały design wygląda ładnie a instrukcje są jasne.
Jeśli chcecie w praktyce zobaczyć, jak wyglądają szablony zabawek, Loulou i Tummie wydali książkę, w której poszczególne elementy wyciąga się z kart książki i je składa. Wszystkie zabawki są kolorowe i wykonane w charakterystycznym dla stylu flat design. Do złożenia są między innymi kosmici, statki kosmiczne i potwory. Projekt książki w całości wykonali Loulou i Tummie. Jak mówią: Fleuris Editions to francuski wydawca, który skontaktował się z nami w sprawie projektu tej książki. Wcześniej pracowaliśmy z nim nad książką z naklejkami. My zaprojektowaliśmy zabawki, a oni wydali je w formie książki. Sami testowaliśmy projekty, drukowaliśmy je i składaliśmy aż zadziałały.
Oprócz projektów zleconych z zewnątrz rozwijają dwie marki własne: Loulou’s Woodshop – gdzie powstają ręcznie robione drewniane figurki, oraz Tummietown – markę odzieżową z ubrankami dla dzieci. Jeśli jesteście fanami wektorów i kolorowych kompozycji, w których jeden kształt przechodzi w drugi koniecznie obserwujcie projekty Loulou i Tummie. Znajdziecie w nich inspirację ale również dużo wskazówek praktycznych.