Konferencja „Cercle romantique. Héros français et polonais en dialogue” to wydarzenie, które miało miejsce w grudniu 2023 roku w Paryżu. Konferencja skupia się na wzajemnych wpływach polskich i francuskich twórców romantycznych, rzucając nowe światło na „wspólnych bohaterów” obu kultur.
Głównym celem tego wydarzenia jest analiza tych postaci z różnych perspektyw, poszukiwanie nowych kontekstów oraz refleksji, co przyczyni się do poszerzenia obszarów badań nad europejskim romantyzmem.
Organizatorzy postawili sobie za zadanie zainicjowanie dialogu między przedstawicielami różnych dziedzin nauk humanistycznych, takimi jak historycy, socjologowie, historycy sztuki, muzykolodzy, literaturoznawcy czy kulturoznawcy.
To zadanie stanowiło dla mnie znaczne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście konieczności znalezienia wspólnego języka graficznego, adekwatnego zarówno do tematyki, jak i oczekiwań zróżnicowanej grupy odbiorców. Starając się uniknąć banalności w przedstawianiu postaci romantycznych, postawiłam na wykorzystanie wyobraźni i koloru symbolizującego uczucia. - wspomina Alina Rybacka-Gruszczyńska, autorka projektu.
W ramach projektu zdecydowała się na wykorzystanie dzieł Eugène’a Delacroix, wybitnego malarza tego okresu. Koncepcja obejmowała powiększanie i rozmazywanie detali obrazów Delacroix, co miało stanowić zaproszenie dla widzów do odkrywania i reinterpretacji istoty epoki romantycznej. Dużą swobodę w zakresie projektu graficznego udzielili jej organizatorzy z Muzeum Chopina, co okazało się kluczowe dla sukcesu projektu. Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w Paryżu.
Kolejnym etapem konferencji będzie jej kontynuacja wiosną w Żelazowej Woli, gdzie uczestnicy będą mieli okazję do dalszego pogłębienia dialogu między kulturami. Na zakończenie roku planowana jest publikacja podsumowująca całe wydarzenie, stanowiąca trwałą pamiątkę i wkład w badania nad romantyzmem europejskim.
Alina Rybacka-Gruszczyńska, z wykształcenia architektka, z zawodu projektantka graficzna. Zajmuje się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Tworzy prawie wszystko, co da się zaprojektować: plakaty, ilustracje, książki, identyfikacje wizualne, wystawy, oznakowania budynków, strony internetowe, aplikacje. Mieszka i pracuje w Warszawie. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach poświęconych projektowaniu plakatu, grafiki wydawniczej i identyfikacji wizualnych.