Im bliżej nowego roku, tym bardziej udziela się wszystkim nastrój skłaniający do podsumowań i refleksji. W tym roku mamy się z czego cieszyć, ponieważ Grafmag ma coraz więcej czytelników i stałych autorów artykułów. W związku z tym postanowiliśmy wprowadzić nową tradycję podsumowań, które będą ukazywać się zawsze w ostatnim terminie przed nowym rokiem, a będzie to artykuł o najczęściej czytanych przez was artykułach napisanych w ostatnim roku.
Niektóre z tekstów publikujemy w formie serii i część z nich powielała się nam w najpopularniejszej dziesiątce, dlatego każdy tekst z niej będziemy wrzucać tylko raz i linkować do pozostałych materiałów.
Darmowe fonty z polskimi znakami #16
Niekwestionowanym zwycięzcą w ilości odwiedzin artykułów jest seria w której zbieram i udostępniam wam najciekawsze i przede wszystkim darmowe kroje z polskimi znakami. Pełną listę artykułów możecie znaleźć pod tym linkiem. Autorką serii jest Aleksandra Wolska.
Jaki tablet wybrać? Porównanie i testy tabletów graficznych 2014
Kolejny, bardzo popularny tekst, to nasze testy tabletów graficznych. Popularność ta bardzo nas cieszy, bo tekst i organizacja wymagała od nas sporo wysiłku i byliśmy bardzo zadowoleni z efektów. Mamy nadzieję, że po wypuszczeniu kolejnych wersji popularnych tabletów, uda się nam to powtórzyć.
Darmowe materiały #11
W innej serii lubianej przez was zbieramy darmowe materiały, które możecie wykorzystywać w swoich projektach graficznych lub jako mockupy do prezentacji. Wszystkie artykuły z tej serii znajdziecie tutaj, wypuściliśmy także specjalną świąteczną edycję w której zebrane zostały darmowe, świąteczne materiały. Autorką serii jest Aleksandra Wolska.
Responsywna strona internetowa z Adobe Photoshop i Edge Reflow
Następny na liście jest tutorial, co także bardzo nas cieszy, bo nie wiedzieliśmy, czy lubicie je u nas czytać czy nie. Ten konkretny traktuje o programie Adobe Edge Reflow i projektowaniu responsywnych stron internetowych przy jego pomocy. Autorką jest Aleksandra Wolska.
Tworzymy zakładkę na portalu Facebook
Kolejny tutorial na liście najciekawszych treści na stronie. Przy wykorzystaniu tego możecie stworzyć zakładkę na portalu Facebook za pomocą której zaprezentujecie wybraną przez was treść lub nawet aplikację. Autorem jest Daniel Małek.
Przydatne, darmowe wtyczki do Photoshopa
Inny tekst, który zwrócił waszą uwagę, to zbiór darmowych wtyczek, które wykorzystać można podczas projektowania w programie Adobe Photoshop. Na liście znajdziecie skrypty, które pomogą w tworzeniu grida, zamienią piksel na wektor, pomogą w pobraniu obrazka do awataru, ikony czy w doborze palety kolorów. Autorką jest Aleksandra Wolska.
W świecie typografii: Podstawowe zasady składu i łamania tekstu – wybór formatu
Kolejna seria na liście należy do Ewy Masalskiej i traktuje o typografii oraz składzie, w szczególności skupiona jest na książkach i dłuższych tekstach. Pełną listę artykułów na ten temat znaleźć można na profilu autorki.
Tworzymy stronę internetową: O projektowaniu słów kilka
Połączenie tutoriala z felietoem opisujące sposób i podejście do projektowania konkretnej rzeczy, zazwyczaj wzbudza w naszych czytelnikach pozytywne emocje. Podobnie było z tekstem Natalii Bienias traktującym o tworzeniu stron internetowych, w tym akurat przypadku o początku tego procesu.
Znaczenia i wpływ podstawowych kolorów na odbiorcę
Przedostatnie miejsce zajął tekst opisujący znaczenia i wpływ podstawowych kolorów na odbiorcę, w szczególności skupiony był na stronach internetowych, ale pojawiło się także trochę przykładów związanych z plakatami i innymi formami graficznymi. Autorką jest Aleksandra Wolska.
Jak zaprojektować witrynę z uwzględnieniem wytycznych SEO?
Ostatni wśród najlepszych był tekst na temat zastosowań SEO w projektowaniu stron internetowych. Autorem tego artykułu był Mateusz Hauer.
Mam nadzieję, że podobała się wam nasza lista najpopularniejszych tekstów tego roku. Warto przy okazji zaznaczyć, że spora część starszych tekstów wciąż mocno przyciąga naszych czytelników każdego miesiąca, są to między innymi teksty na temat przygotowania projektów do druku, stworzenia formularza kontaktowego czy złotego podziału w projektowaniu.
Przy okazji chcemy was prosić o większe zaangażowanie w tematykę naszych tekstów – jeśli jest coś o czym chcielibyście poczytać, podsuwajcie nam te pomysły w komentarzach, na Facebooku czy za pomocą maila redakcja@grafmag.pl. Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy i bardziej kreatywny. Za ten wspólnie z wami spędzony, dziękujemy!