Czas na kolejne, darmowe fonty z polskimi znakami. Dzisiejsze zestawienie jest dla mnie szczególnie ciekawe, bo udało mi się zebrać naprawdę sporo interesujących i rozbudowanych rodzin fontów. Mam nadzieję, że Wam spodobają się równie mocno.
Metropolis
Bardzo przyjemny, geometryczny krój, który świetnie sprawdzi się w projektach interfejsów czy innych, nowoczesnych realizacjach. Posiada 9 różnych grubości, każdą w wersji zwykłej i pochylonej. Niestety w foncie brakuje znaku dolnego cudzysłowu, trzymam kciuki, aby to się jednak zmieniło w przyszłości.
Red Hat Display
Coraz więcej krojów wchodzących na rynek posiada nie tylko klasyczne rozróżnienie na wersję szeryfową i bezszeryfowa, ale także dodatkowe - takie jak na przykład display i text. Tak jest w przypadku kolejnej propozycji na liście. Red Hat Display, to bezszeryfowy krój posiadający cztery wersje grubości w odmianie zwykłej i pochylonej. Font ten przeznaczony jest do stosowania w większym rozmiarze - na przykład w nagłówkach czy na plakatach.
Red Hat Text
Alternatywą dla Red Hat Display jest jego odmiana tekstowa. Jak sama nazwa wskazuje, ten font zaprojektowany został do wykorzystywania w dłuższych blokach tekstów. Posiada trzy wersje grubości w odmianie zwykłej i pochylonej.
DM Serif Display
Kolejnym przykładem zaprojektowanego w ten sposób fontu jest rodzina DM, która posiada aż trzy odmiany. DM Serif Display, to szeryfowy krój stworzony do wykorzystywania w nagłówkach. Posiada jedną grubość w wersji zwykłej i pochylonej (teoretycznie jest to „normal”, jednak bardziej przypomina „bold”). Nie mamy tutaj zbyt wielu opcji do wyboru, jednak zarówno odmiana zwykła jak i kursywa są bardzo eleganckie i ze spokojem zastąpią krój Playfair Display, który mi osobiście bardzo już się opatrzył.
DM Serif Text
Do wykorzystywania wraz z DM Serif Display twórcy polecają wersję do długich tekstów. Ma ona mniej ozdobne zakończenia dzięki czemu lepiej wygląda zastosowana przy mniejszym stopniu pisma. Podobnie jak poprzednik - posiada jedną, dość grubą odmianę oraz kursywę.
DM Sans
Alternatywnie w połączeniu z wcześniej wspomnianymi krojami zastosować możemy kolejną, bardzo dobrze wyglądającą geometryczną propozycję, czyli DM Sans. Posiada ona trzy wersje grubości.
Barriecito
Czym byłoby zestawienie darmowych fontów bez propozycji wyjątkowo dziwnych? Tutaj ciekawy krój Omnibus Type, który przyda się przy szczególnie dziwnych i nietypowych realizacjach.
Literata
Kolejna dość rozbudowana rodzina kroju szeryfowego. Literata stworzona została na potrzeby Google Play Books, powinna więc świetnie sprawdzić się wszędzie tam, gdzie chcecie umożliwić wygodne czytanie na ekranie telefonu czy tabletu.
Gangster Grotesk
Każdy ma w sobie odrobinę gangstera, a przynajmniej tak twierdzą autorzy strony z której pobrać możecie Gangster Grotesk. To estetyczny i delikatny w formie krój bezszeryfowy posiadający trzy różne grubości. Jego pobieranie jest nieco uciążliwe - aby to zrobić musicie zapisać się do newslettera i potwierdzić subskrypcję (mail przyszedł u mnie po kilku godzinach).
Wake
Nietypowy, nowoczesny krój o ciekawej formie, który sprawdzi się w nieco nowocześniejszych projektach. Do dyspozycji otrzymujemy pięć różnych grubości w wersji zwykłej i pochylonej. Krój niestety nie posiada dużej litery Ń, myślę jednak że warto o nim wspomnieć - szczególnie jeśli projektujecie plakaty czy inne grafiki, gdzie ten jeden znak możecie sobie dorobić.
Licencja fontów
Udostępnione w dzisiejszym zestawieniu fonty, przy których nie znajduje się inny zapis, podlegają licencji SIL Open Font License, która pozwala na darmowe wykorzystywanie zarówno w projektach komercyjnych jak i niekomercyjnych. Więcej o tej i innych licencjach przeczytacie w tym artykule.