Kolejne, tym razem już 50te, zestawienie darmowych fontów z polskimi znakami. Jak zwykle zebrałam dla Was dziesięć krojów, które możecie wykorzystać zarówno w projektach komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Na dzisiejszej liście znajdziecie sporo propozycji nietypowych i kilka bardzo ładnych szeryfowych.
Changa
Nietypowy, ozdobny font zawierający aż siedem różnych odmian grubości. Wyjątkowości nadaje mu kształt liter - z tych okrągłych zamiast koła wycięto prostokąty.
Brygada 1918
Polski krój stworzony prawdopodobnie przez Adama Półtawskiego i zdigitalizowany Mateusza Machalskiego, Borysa Kosmnyka i Przemysława Hoffera w ramach programu „Niepodległa”. Krój zawiera sześć wersji - zwykłą, pochyloną, półgrubą i półgrubą pochyloną oraz grubą i grubą, pochyloną. Plik pobrać można za pośrednictwem linku w artykule.
Unica One
Ozdobny krój zawierający tylko jedną odmianę w której wszystkie litery są tej samej wysokości - jedne wielkie, inne małe. Może ciekawie sprawdzić się przy nagłówkach, w plakatach czy logo.
IBM Plex Sans Condensed
Kolejny krój z rodziny IBM, tym razem w opcji condensed, czyli wąskiej. Zawiera siedem różnych grubości w odmianie zwykłej i pochylonej.
Tinos
Prosty, estetyczny krój szeryfowy zawierający cztery odmiany: zwykłą, pochyloną, pogrubioną i pogrubioną, pochyloną. Został zaprojektowany tak, aby jego czytanie w sieci było wygodne.
Noticia Text
Kolejny krój szeryfowy stworzony z myślą o wyświetlaniu w sieci. Według autorów jego duża wysokość „x” ma sprawić, że będzie czytelny nawet w małym stopniu.
Old Standard TT
Ten krój szeryfowy przyda się wtedy, gdy potrzebujemy czegoś nieco bardziej ozdobnego. Trochę przypomina popularny Playfair Display i dostępny jest w trzech wersjach - zwykłej, pochylonej i pogrubionej.
Rokkitt
Egipcjanka charakteryzująca się dużą wysokością znaków. Zawiera pełen zestaw dziewięciu grubości, nie ma wersji pochylonych.
Russo One
Dziwne kroje wracają do łask, kolejny na mojej dzisiejszej liście jest więc Russo One. Font zawiera jedną odmianę grubości i powstał w hołdzie dla Rosji.
Octarine
Bardzo ładny, geometryczny font będący częścią większej rodziny. Do darmowego użytku otrzymujemy dwie grubości - light i bold w wersji zwykłej i pochylonej.
Licencja fontów
Udostępnione w dzisiejszym zestawieniu fonty, przy których nie znajduje się inny zapis, podlegają licencji SIL Open Font License, która pozwala na darmowe wykorzystywanie zarówno w projektach komercyjnych jak i niekomercyjnych. Więcej o tej i innych licencjach przeczytacie w tym artykule.