Dacie wiarę, że w moich zestawieniach darmowych fontów z polskimi znakami znajdziecie ich już prawie 500? Nigdy nie spodziewałam się, że dobrniemy do takiej ilości i że krojów będzie przybywać szybciej niż publikujemy teksty z tej serii!
Na dzisiejszej liście, klasycznie przygotowałam dla Was 10 ciekawych, darmowych fontów z polskimi znakami, które z powodzeniem wykorzystać możecie w swoich projektach. Wszystkie można używać zarówno do realizacji niekomercyjnych, jak i komercyjnych.
Rostov
Jeśli czegoś nauczyło mnie poprzednie 48 zestawień, to tego, że jeśli rosyjski twórca odpowiedzialny jest za krój, to ze sporą dozą prawdopodobieństwa możemy spodziewać się w nim polskich znaków. Rostov, to właśnie taki przypadek zawierający jedną odmianę grubości. Udostępniany jest na licencji własnej autora.
Peace Sans
Ciekawy, bezszeryfowy krój o dość grubej kresce stworzony przez kolejnego rosyjskiego artystę. Zawiera jedną odmianę grubości.
Hind Guntur
Bardzo prosty, bezszeryfowy krój z rodziny Hind. Dostępny jest w pięciu różnych wersjach grubości.
Kanit
Dość szeroki krój bezszeryfowy, który według autorów ma stanowić połączenie kroju humanistycznego z geometrycznym. Posiada pełen zakres 9 grubości w wersji zwykłej i pochylonej.
Eczar
Ozdobny, szeryfowy krój o małym kontraście, który dobrze spisać się może szczególnie w nagłówkach i wszędzie tam, gdzie może zostać wykorzystany w dużym stopniu. Zawiera 5 różnych grubości.
Sedgwick Ave Display
Jeśli szykuje się Wam projekt związany z graffiti, albo hip-hopem, ciekawym wydać się Wam może kolejny krój na dzisiejszej liście. Sedgwick Ave Display, to ozdobna pisanka o nieformalnym charakterze, dostępna w jednej wersji grubości.
Bellefair
Delikatny, bezszeryfowy krój o dużych wydłużeniach górnych, przygotowany w jednej odmianie grubości.
Pangolin
Kolejny dość nietypowy font na liście - tym razem pisanka złożona z… kropek. Może się przydać podczas projektowania dla najmłodszych oraz wszędzie tam, gdzie chcecie pozbyć się formalnego charakteru.
IBM Plex Mono
Fonty o stałej szerokości powoli wychodzą z wykorzystywania jedynie na potrzeby kodowania i pojawiają się także na stronach w formie ozdobników. Jeśli planujecie coś takiego, IBM Plex Mono z pewnością jest ciekawą opcją. Posiada aż siedem różnych grubości i dostępny jest w wersji zwykłej i pochylonej.
Arbutus
Inspirowany stylem american wood type ozdobny font dostępny w jednej wersji grubości.
Licencja fontów
Udostępnione w dzisiejszym zestawieniu fonty, przy których nie znajduje się inny zapis, podlegają licencji SIL Open Font License, która pozwala na darmowe wykorzystywanie zarówno w projektach komercyjnych jak i niekomercyjnych. Więcej o tej i innych licencjach przeczytacie w tym artykule.