Rozpoczynamy kolejną “setkę” darmowych fontów z polskimi znakami. To świetne jak wiele w tym kierunku się zmieniło i jak dużo nowo powstających fontów wspiera nasz język, a co za tym idzie – pozwala nam tworzyć zróżnicowane i unikalne strony internetowe. Dzisiaj nadszedł więc czas na kolejny zestaw dziesięciu propozycji. Jak zwykle znajdziecie tutaj kroje nietypowe oraz kilka takich, które z powodzeniem wykorzystać możecie w najbliższym projekcie.
Abhaya Libre
Szeryfowy krój o wysokim kontraście (szczególnie w grubszych odmianach). Posiada 5 wariantów grubości, udostępniany jest na licencji SIL Open Font License.
Bio Rhytme
Stosunkowo szeroki krój z szeryfami belkowymi. Posiada 5 odmian grubości, brakuje w nim kursywy. Udostępniany na licencji SIL Open Font License.
Black Ops One
Zdecydowanie oryginalny i niecodzienny font, który może się Wam przydać w projektach związanych z armią, siłą czy ogólnie – męskością. Zawiera jedną wersję grubości i dostępny jest na licencji SIL Open Font License.
Bungee Shade
Kolejny nietypowy i bardzo ozdobny font. W tym przypadku zastosowań może być nieco więcej. Na licencji SIL Open Font License otrzymujemy jedną grubość.
Glass Antiqua
Kolejny krój delikatnie stylizowany jest na pismo odręczne. Posiada jedną wersję grubości. Udostępniany na licencji SIL Open Font License.
Magiel
Po raz kolejny wracamy do Warszawskich Krojów. “Magiel to geometryczny display’owy krój pisma inspirowany amatorskim napisami z czasów PRL-u. Projekty liter zawierają w sobie różnorodne „błędy” pochodzące z szyldów, tabliczek i plakatów, które powstały w okresie 1945-1989 w Warszawie.”
Nunito
Jeśli lubicie pisma zaokrąglone, ten z pewnością przypadnie Wam do gustu. Nunito dostępny jest w bogatej wersji – zawiera aż 7 rożnych grubości w odmianach zwykłej i pochylonej. Na licencji SIL Open Font License.
Parisienne
Kolejna pisanka, tym razem zdecydowanie bardziej elegancka, kaligraficzna. Krój zawiera jedną odmianę grubości i udostępniany jest na licencji SIL Open Font License.
Quicksand
Kolejny na liście font z kategorii “rounded”. Ten jest nieco szarszy i w jego skład wchodzą cztery grubości. Licencja SIL Open Font License.
Rewir
Ostatni w zestawieniu jest drugi dzisiaj Warszawski Krój. Rewir, to krój zaprojektowany dla systemów informacji w przestrzeni miejskiej. Inspiracją do powstania projektu była tabliczka zachowana w podwórzu jednej z warszawskich kamienic. Z drugiej strony powodem powstania projektu jest brak systemowego rozwiązania dla oficjalnych tablic urzędowych w Warszawie. Krój charakteryzuje wysoka czytelność i rozpoznawalność słów, pod różnym kątem i w różnych warunkach oświetleniowych. Projekt może mieć szerokie zastosowanie, od tablic urzędowych, komunikację w środkach transportu publicznego, po oficjalne pisma urzędowe. Krój „Rewir” łączy w sobie historię warszawskiego liternictwa ze współczesnymi potrzebami miasta.