Na rynek codziennie wypuszczane są setki aplikacji mobilnych i webowych. Jednak okazuje się, że znaczna część tych aplikacji nie angażuje się w interakcję z użytkownikami, a tym samym nie nie osiąga celów biznesowych. Co jest tego przyczyną? W wyścigu o jak najszybsze wydanie produktu, startupy rezygnują z pewnych aspektów rozwoju MVP lub też od samego początku przeładowują go nadmierną ilością funkcjonalności.
Steve Jobs powiedział taką ważną myśl, że „Projekt to nie tylko jego wygląd, ale sposób, w jaki on działa”. A zatem opracowując prototyp aplikacji trzeba zadbać o równowagę między jego użytecznością (UX), interfejsem (UI), a także kosztami. W tym artykule omówimy rolę projektowania UX/UI w MVP oraz jakie korzyści przynosi dobrze zaprojektowana aplikacja webowa, czy mobilna.
Dobrze zaprojektowany produkt, czyli na co zwracają uwagę Twoi użytkownicy?
Włączenie projektowania UX/UI do procesu tworzenia oprogramowania nie polega tylko na stosowaniu określonych narzędzi lub technik. Chodzi o sposób myślenia skoncentrowany na użytkownikach i ich potrzebach na każdym etapie procesu rozwoju produktu.
W tworzeniu MVP chodzi o to, żeby przy zachowaniu najbardziej potrzebnych funkcji aplikacji stworzyć ją tak, aby przyciągnąć użytkowników i przyszłych inwestorów. Następnie testując ją wśród odbiorców można określić jak dalece opłacalny i konkurencyjny jest Twój produkt.
Dlatego też potrzebna jest dokładna analiza potrzeb oraz dobrze wykonany projekt produktu w zakresie UI (User Interface) i UX (User Experience). Na przykład, jeśli chodzi o interfejs użytkownika, jest to pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę użytkownicy. Jeśli jest przyjemny i przyciąga wzrok, ułatwia korzystanie z oprogramowania. Jednak wygląd to nie wszystko. Użytkownicy nie powinni mieć żadnych problemów z korzystaniem z aplikacji. Trzeba więc stworzyć dobrze przygotowany UX, aby obsługa wielu funkcji aplikacji nie sprawiała problemu.
UX - odpowiednie doświadczenie użytkownika to kręgosłup aplikacji
Doświadczenie użytkownika to sposób, w jaki dana osoba czuje się podczas interakcji z aplikacją lub dowolnym interfejsem. Doskonały UX ma kluczowe znaczenie, ponieważ sprawia, że klienci są zaangażowani i lojalni wobec Twojej marki.
Jak zapewnić dobre doświadczenie użytkownikom?
Poznaj persony użytkowników
Persony użytkowników to fikcyjne postacie reprezentujące różne typy użytkowników, którzy będą korzystać z aplikacji. Praca z personami pomaga zrozumieć ich potrzeby, pragnienia, zachowania i cele. Taka analiza bardzo pomaga w rozwoju produktu: od identyfikacji problemów użytkowników, przez decydowanie, które cechy należy uwzględnić w prototypie, aż po ocenę produktu końcowego.
Stwórz modele szkieletowe (wireframes)
Wireframing pomaga zespołom w stworzeniu wizualnej próbki tego, jak produkt będzie wyglądał i funkcjonował. Tworzenie klikalnej makiety z funkcjami prototypu pozwala zobrazować, w jaki sposób użytkownik będzie z niej korzystał. Co więcej, pomaga zidentyfikować problemy związane z użytecznością danej funkcji na wczesnym etapie rozwoju produktu. Jest to tani sposób na przetestowanie funkcjonalności i ocenę, czy aplikacja spełnia swoje zadanie.
Uzyskaj pełnię obrazu aplikacji dzięki mapie podróży klienta (CJM)
Customer Journey Map to sposób na wizualne przedstawienie podróży klienta, czyli kroków jakie odbywa przed, w trakcie i po skorzystaniu z usługi. Pomaga określić, w jaki sposób klienci będą wchodzić w interakcje z produktem i co poprawić by doświadczenia klientów były coraz lepsze. Uzyskana w ten sposób wiedza pokieruje dalszymi decyzjami dotyczącymi rozwoju projektu na jego kolejnych etapach.
Czas na wrażenia wizualne, czyli projektowanie interfejsu użytkownika (UI)
Interfejs użytkownika jest sposobem nawiązania komunikacji z użytkownikiem. Obejmuje to sposób wchodzenia w interakcję z produktem i prezentowania informacji.
Jeśli projekt interfejsu użytkownika jest słaby, komunikacja z użytkownikiem zostanie przerwana. Z kolei dobrze wykonany projekt interfejsu użytkownika rozwiązuje problemy, zwiększa zaangażowanie użytkowników i może ostatecznie zmienić odwiedzających w kupujących.
UI i UX Design są ze sobą powiązane. Nie ma wyjątkowego UX bez urzekającego UI i odwrotnie.
Kluczowe elementy UI Design
Nie wymienimy tutaj wszystkich aspektów, ale do tych najważniejszych, które z pewnością możemy zauważyć w aplikacjach, należą:
- Kolorystyka - Kolory mogą ułatwić nawigację, zachęcać użytkowników do wykonywania określonych czynności, czy ustawiać hierarchie aktywności na ekranie.
- Grafiki i zdjęcia - Bez względu na rodzaj lub styl, głównym celem obrazów jest przekaz treści, określenie produktu i ułatwienie nawigacji.
- Hierarchia wizualna elementów - Karty i moduły, wyszukiwarki, listy rozwijane, cały układ treści itp.
- Ikony i przyciski - Chodzi o buttony CTA (Call to Action), czy też pola wyboru.
- Formularze - Sekcje z możliwością wprowadzania danych lub pola tekstowe np. komunikaty na stronie, opisy itp.
- Powiadomienia - Okna komunikatów.
- Font - Określenie koloru i rozmiaru czcionki pozwala użytkownikom na konsumpcję treści, ale także przeprowadza użytkowników przez podstrony i buduje tożsamość produktu.
- Animacja - Sprawia, że aplikacje i strony internetowe są atrakcyjne wizualnie. Ruch w interfejsie ma pozytywny wpływ na użytkowników. Pomaga produktom opowiadać historię i jest doskonałym źródłem do stymulowania interakcji.
Projekt wizualny aplikacji definiuje markę firmy dlatego finalny wygląd interfejsu może wpłynąć na ostateczne zachowanie użytkowników.
Korzyści z projektowania zorientowanego na użytkownika
Projektowanie zorientowane na użytkownika może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Między innymi może pomóc:
- Zwiększyć sprzedaż - Klienci są bardziej skłonni do zakupu produktu lub usługi spełniającej ich potrzeby.
- Wpłynąć na zadowolenie klientów - Dobrze zaprojektowany produkt zapewnia Twoim klientom angażującą treść i łatwą nawigację. To sprawia, że klient jest zadowolony z usług Twojej aplikacji i może ją polecać innym. Prowadzi to do wzrostu klientów.
- Zwiększyć konkurencyjność - Klienci są bardziej lojalni wobec Twojej marki niż w stosunku do konkurencyjnych produktów jeśli Twój produkt trafi w ich potrzeby.
- Uzyskać oszczędność czasu i pieniędzy - Dobrze zaprojektowany produkt nie będzie wymagał częstych aktualizacji, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze i czas, który poświęciłbyś na opracowanie aktualizacji.
Projekt Ul/UX Twojej aplikacji mobilnej lub webowej to bardzo ważny aspekt produktu. Jeśli ma on odnieść sukces, trzeba dobrze zbadać potrzeby klientów, dzięki czemu Twoja aplikacja będzie atrakcyjna dla użytkowników. Im lepiej zrozumiesz swój rynek docelowy tym większe szanse na sukces ma Twój prototyp.
Jeśli chciałbyś zbudować własną aplikację mobilną lub webową lub masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące jej koncepcji, czy technicznego know-how, skontaktuj się z nami, a specjaliści z software house udzielą Ci bezpłatnych konsultacji. Więcej przeczytasz na ten temat w ofercie Studio Software.