Praca kreatywna to coraz rzadziej pędzel czy długopis, coraz częściej zaś – komputer. Jego wybór był do tej pory dość trudną i stresującą decyzją, szczególnie że z jej skutkami pracować będziemy przecież co najmniej przez następne kilka lat.
Z pomocą przychodzi jednak NVIDIA wraz ze swoją platformą NVIDIA Studio.
Czym tak naprawdę jest ta platforma? To sterowniki stabilizujące pracę, procesory graficzne sprawiające, że jest ona szybsza i wydajniejsza, sterowniki tworzone we współpracy z deweloperami aplikacji (o tym później) oraz produkty, które pozwalają przekuć wyobraźnię twórcy w rzeczywistość.
Silna pozycja NVIDIA na rynku sprawia, że komputery z certyfikatem Studio znaleźć możecie coraz częściej. Na stronie Media Expert — jednego z nielicznych sprzedawców oferujących certyfikowane zestawy — doczekały się one nawet własnej, dedykowanej kategorii, która może Wam pomóc w wyborze nowego komputera dla siebie. Decydując się na jeden z nich macie pewność, że posiadają:
- kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060 lub mocniejszą,
- co najmniej 16 GB pamięci RAM,
- procesor Intel Core i5 jedenastej lub dwunastej generacji lub mocniejszy (albo analogicznym odpowiednikiem, np AMD Ryzen 5),
- dysk SSD o pojemności co najmniej 512 GB,
- preinstalowane sterowniki STUDIO.
Takie parametry niosą za sobą szereg korzyści, a najważniejsza z nich to pewność, że kupując komputer oznaczony certyfikatem NVIDIA Studio nabywamy sprzęt, który podoła postawionym przed nim kreatywnym zadaniom.
Przykładem takiej maszyny jest ACTINA GeForce RTX Studio, wyposażona w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti o pamięci 24 GB, procesor Intel Core i9 dwunastej generacji, 64 GB pamięci RAM oraz 3-terabajtowy dysk SSD. A wielkimi krokami nadchodzą komputery z kartami z serii 40.
NVIDIA Studio
Za całą „magię” w platformie NVIDIA Studio odpowiada sześć liter: GPU RTX. A dzięki sterownikom powstającym przy ścisłej współpracy NVIDII z deweloperami (bo kto zna lepiej oprogramowanie od jego twórcy?). Aplikacje takie, jak pakiet Adobe, Blender, Cinema 4D, DaVinci Resolve dzięki sterownikom Studio działają dobrze i stabilnie.
„A komu to potrzebne?” Doskonale zoptymalizowane oprogramowanie oszczędza czas. Czas potrzebny na renderowanie filmów, na odszumianie czy tworzenie masek w programach graficznych. Sprzęt ma czekać na Ciebie, a nie Ty na sprzęt. Odpowiedź jest więc krótka i brzmi następująco: każdemu, kto pracuje kreatywnie. Ale nie tylko.
Komputery z certyfikatem NVIDIA Studio są też świetnymi platformami do gier, tym bardziej że korzystając z oprogramowania NVIDIA jesteśmy w stanie „w biegu” przełączać komputer między korzystaniem ze sterowników STUDIO oraz tych przeznaczonych do grania. Dzięki temu komputer osobisty jest najbardziej wszechstronnym narzędziem, jakiego potrzebujesz zarówno do pracy, jak i do rozrywki.
Twórcy gier docenią możliwość stosowania zaawansowanych technik cieniowania, w tym Ray Tracing, w czasie rzeczywistym. Fani tych samych gier – możliwość streamowania ich na popularnych platformach streamingowych bez nadmiernego obciążania komputera, za co odpowiedzialny jest enkoder NVENC.
Jest to wydzielona część układu GPU GeForce, która odpowiada za enkodowanie wideo, co odciąża jednostkę CPU. Dzięki temu cała moc procesora skupia się na swoim zadaniu, a odpalenie streama nie obcina jakości na przykład gry. Możliwości są niemalże nieograniczone, a listę obsługiwanych, akcelerowanych przez sterowniki NVIDIA Studio aplikacji kreatywnych, można znaleźć na stronie producenta.
Mówiąc o możliwościach, które daje NVIDIA Studio, nie można też pominąć zasobów dostarczanych przez samą NVIDIĘ.
Aplikacja NVIDIA Broadcast pozwala rozwinąć skrzydła nie tylko streamerom, ale wszystkim, którzy pracują zdalnie i biorą udział w wideokonferencjach czy wszelkiej maści callach. Jedno kliknięcie w aplikacji Broadcast pozwala ulepszyć jakość dźwięku mikrofonu, usunąć tło za naszymi plecami bez konieczności stosowania green-screen’a, czy też odszumić ścieżkę audio.
Czy można jeszcze bardziej zintensyfikować współpracę na odległość? Tak, dzięki NVIDIA Omniverse – platformie, która daje możliwość wirtualnej współpracy twórców, projektantów, programistów oraz inżynierów za pomocą jednego kliknięcia, i to w interaktywnym, symulowanym świecie.
Z kolei NVIDIA Canvas za pomocą sztucznej inteligencji pozwala przerobić zwykłe pociągnięcia pędzla w fenomenalne pejzaże, co może okazać się nieocenione przy tworzeniu chociażby mood-board’ów do różnego rodzaju projektów.
Podsumowując: NVIDIA Studio to platforma dla osób pracujących kreatywnie, ale też dla wszystkich, dla których czas jest wart więcej niż pieniądze. Pozwala ona osiągnąć więcej, szybciej oraz często lepiej. Tworzyć coś z niczego – nie tylko zmieniając świat, ale tworząc światy zupełnie nowe. A wszystko to jest dostępne na wyciągnięcie ręki, na przykład w sklepach Media Expert.