Już od dobrych kilku lat nie można narzekać na brak wyboru wśród rozwiązań dla projektantów na rynku. Nie gorzej jest w świecie tabletów graficznych, bo do naszej dyspozycji jest dość szeroki zakres mniej i bardziej budżetowych produktów. Od jakiegoś czasu w świecie produktów premium robi się jeszcze bardziej tłoczno, bo do gry wchodzi marka Xencelabs ze swoimi tabletami graficznymi.
Xencelabs czyli kto?
Xencelabs to stosunkowo nowa marka (powstała w 2019 roku). W przeciwieństwie do konkurencji – skupiają się oni całkowicie na jednym – dla nas bardzo interesującym – targecie, czyli osobach zawodowo związanych z projektowaniem. Xencelabs swoje tablety tworzy z myślą o projektantach, ilustratorach, twórcach wizualnych. Główną misją marki jest tworzenie sprzętu w taki sposób, aby był jak najwygodniejszy i w najlepszy sposób wspierał nas – twórców w kreatywnych działaniach.
Na chwilę obecna producent w swojej ofercie ma tablet graficzny bez ekranu (odstępny w dwóch wielkościach: S i M) oraz akcesoria, które mogą wspierać twórców w pracy.
Pełen zestaw dla kreatywnych
Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam zestaw, który w sieci znaleźć możecie pod hasłem „tablet graficzny Xencelabs M Bundle SE” składający się z tabletu w wielkości M, dwóch piórek (z zapasem rysików) oraz pilota Quick Keys pozwalającego na programowanie przycisków.
Prezentowany przez nas dzisiaj zestaw jest w kolorze biało-szarym. Jeśli jednak wolicie ciemniejszą kolorystykę, możecie wybrać model czarny.
Wszystkie produkty wchodzące w skład zestawu wykonane są z dobrej jakości, miłego w dotyku tworzywa, które wygląda na wytrzymałe i takie z którym wygodnie będzie się pracowało.
Tablet Xencelabs M
Tablet Xencelabs M wygląda niepozornie, minimalistycznie i na pierwszy rzut oka niewiele różni się od konkurencyjnych produktów na rynku. Jest dość ciężki (co zawsze dobrze wróży) i lekko pochylony (dzięki czemu bardzo wygodnie się z niego korzysta). Powierzchnia robocza jest natomiast delikatnie matowa - przypomina nieco strukturę soft touch. Obszar roboczy oznaczony jest przez delikatnie podświetlone narożniki, a na samej górze tabletu znajdują się trzy przyciski funkcyjne.
Z tabletu korzystać możecie na dwa sposoby. Podłączyć go w sposób klasyczny - przewodowo oraz bezprzewodowo (dzięki dołączonym do zestawu akcesoriom). Połączenie bezprzewodowe odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu odbiornika na USB oraz (w razie potrzeby) przejściówki z USB-C do USB, więc jeśli korzystasz z MacBooka, nie musisz „kombinować” aby podłączyć tablet do komputera.
Sama instalacja i uruchomienie tabletu są bajecznie proste – wystarczy zainstalować sterowniki, podłączyć, uruchomić ponownie komputer i cieszyć się nowym, wygodnym i sprawnie działającym sprzętem. Praktycznie od momentu uruchomienia tablet nie sprawia żadnych problemów, jeśli chodzi o działanie, wykrywanie nacisku czy pochylenia. Podłączamy i pracujemy.
Użytkowników ekranów o proporcji 16x9 z pewnością ucieszy także fakt, że tablet został zaprojektowany tak, aby dokładnie odpowiadać tym proporcjom ekranu. Dzięki temu praca na pełnym ekranie w programie graficznym będzie maksymalnie intuicyjna i bardzo wygodna. Nie będziemy mieć do czynienia z żadnymi przekłamaniami w ruchu wynikającymi ze zmiany proporcji.
Jeśli jednak korzystacie z innej proporcji ekranu – żaden problem. Dzięki dołączonemu do sterowników oprogramowaniu można w bardzo prosty sposób ograniczyć przestrzeń roboczą tabletu tak, aby lepiej odpowiadała proporcji monitora (i narysowanie zgrabnego okręgu nie będzie już stanowić takiego wyzwania!).
Dwa piórka
Xencelabs swoich użytkownikom oferują nie jedno – klasyczne – piórko, ale dwa. Ich kształt jest dość uniwersalny i mocno przypomina rozwiązania, które możecie znać z innych marek.
Pierwsze – większe piórko to typowe rozwiązanie tabletowe. Jest dobrze wyważone, wygodnie trzyma się w ręce. Znajdują się na nim trzy przyciski funkcyjne (w pełni programowalne) oraz gumka znajdująca się na górze.
Drugie – mniejsze piórko na pierwszy rzut oka przypomina rozwiązania, które możecie znać z bardziej budżetowych tabletów. Tutaj jednak nie jest tańszą opcją, a po prostu alternatywą dla osób, które wolą odczucia przypominające rysowanie ołówkiem. Jest ono smukłe, zdecydowanie lżejsze, będzie więc bardzo przyjazne dla osób o małych dłoniach dla których praca z ciężkim piórkiem czasem stanowi wyzwanie.
W etui znajdziecie także 10 zapasowych rysików, ring pozwalający na wygodną ich zmianę oraz miejsce na akcesoria do połączenia bezprzewodowego.
Niezwykła naturalność i zaskakująca wygoda pracy
Produkty Xencelabs nie należą do najtańszych. Zestaw, o którym dzisiaj piszemy dostępny jest na stronie producenta za 2099 zł (sam tablet wielkości M to koszt 1599 zł, a wielkości S 1099 zł). To dużo, szczególnie, że sprzęty konkurencyjnych firm kupić możemy często za połowę tej ceny.
Trzeba jednak pamiętać, że Xencelabs produkuje je głównie z myślą o użytkownikach profesjonalnych i właśnie za to podejście w tym wypadku płaci się po prostu nieco więcej. I szczerze mówiąc jest za co, bo odczucia towarzyszące pracy z Xencelabs to coś, co warto przetestować, jeśli spędzacie z tabletem co najmniej kilka godzin tygodniowo.
Oprócz świetnej jakości materiałów, podczas korzystania ze sprzętu uwagę zwraca naturalność z jaką odbywa się ta praca. Piórka poruszają się na ekranie i reagują na ruch naszej ręki bez (nawet minimalnych) opóźnień. Nawet osoba niedoświadczona, bez wprawionej na tablecie graficznym ręki, może usiąść do komputera i stworzyć rysunek mniej więcej tak, jakby to zrobiła pracując ołówkiem czy pisakiem na kartce. Zarówno praca precyzyjna jak i szybka są wygodne i bardzo naturalne.
Spora w tym pewnie zasługa czułości piórek, bo mają aż 8192 poziomy nacisku i wyczuwanie pochylenia do poziomu 60 stopni, nie bez znaczenia jest pewnie też sama komunikacja tablet-komputer i dołączone sterowniki.
Jeśli lubicie jeszcze bardziej „szorstkie” podłoże, do Waszej dyspozycji będą też rysiki zapewniające mocniejsze tarcie.
Quick Keys
Ciekawym akcesorium dostępnym w tym zestawie (ale także do kupienia osobno) jest pilot Quick Keys, dzięki któremu można przyspieszyć swoją pracę. Korzystając z 8 przycisków możemy stworzyć aż 40 różnych skrótów klawiszowych dla jednej aplikacji i grupować je w zależności od tego czego potrzebujemy w konkretnej sytuacji. Dzięki temu podczas rysowania klawiatura może pójść w odstawkę i nie zajmować niepotrzebnie miejsca na biurku.
Quick Keys jest kompatybilne z tabletami Xencelabs, ale działa także z praktycznie każdym innym sprzętem – jako akcesorium do tabletów innych producentów, albo po prostu wsparcie w pracy z klawiaturą.
Sprzęty Xencelabs pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno, jednak obecnie kupicie je bez problemu w większości dużych sieci sklepów z elektroniką oraz na oficjalnej stronie producenta xencelabs.shop.