Już 22 czerwca startuje festiwal GDD pod hasłem Gdynia-Zdrój. Co czeka nas w tym roku? Oto krótkie podsumowanie.
Kilkanaście wystaw
Nieodłącznym punktem na festiwalowej mapie są wystawy – nie inaczej będzie w tym roku. Część ekspozycji i instalacji zlokalizowanych jest w budynkach PPNT Gdynia, a część w centrum Gdyni, dzięki czemu festiwalowe aktywności można połączyć z letnim wypoczynkiem.
Jakie tematy zostaną poruszone w tym roku? Pojawią się wątki dotyczące rozwiązań wystarczających, abyśmy byli szczęśliwi, wykorzystania dostępnych zasobów, odziewaniu wnętrz w tkaniny względem pór roku, redukcji śladu węglowego w branże architektonicznej, czego możemy się nauczyć od roślin, a także zobaczymy mebel miejski inspirowany wymianą międzypokoleniową i aplikacjami randkowymi. Nie zabraknie także wystaw poświęconych młodym projektantom.
MANUBA kolekcja GDD
Od 22 czerwca dostępna będzie również tegoroczna kolekcja MANUBA, zainspirowana rytuałami, towarzyszącymi słowiańskiej Nocy Kupały. Święto przesilenia letniego to pretekst do wniesienia do kolekcji nieco magii, mistycyzmu oraz celebracji natury w pełnym rozkwicie.
Kolekcja odnosi się do trzech symboli – ognia, wody i kwiatów. Odpowiadać będą im 3 produkty. Każdy wyprodukowany w krótkiej serii 30 egzemplarzy. Dostępne będą w pop-up store w budynku III w PPNT Gdynia oraz sklepie internetowym.
Wykłady i dyskusje
W tym roku czeka nas intensywny program wykładów i dyskusji, które odbywać będą się w sali kinowej w PPNT Gdynia. Grono ekspertów, nie tylko świata projektowego, ale także wielu innych dziedzin, będzie poruszać między innymi takie tematy związane z uzdrawianiem przestrzeni. Pracownia Kuryłowicz & Associates na poniedziałek 24 czerwca zaplanowała interesujące spotkanie łączące krótkie wystąpienia z formą warsztatów.
Ewa Klekot, Paulina Grabowska oraz Igor Łysiuk porozmawiają na temat briefu projektowego Uzdrowiska 2.0. Jak wyglądałoby takie Uzdrowisko w przyszłości? Nad tym można będzie się zastanowić podczas dyskusji 29 czerwca. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o ziemi jako o materiale, dzięki któremu można aranżować zdrowsze otoczenie naszego życia, możecie wybrać dyskusję Blisko ziemi. Rozmowa o projektowaniu, w której udział wezmą Karolina Ferenc, Malwina Gruszecka, Maja Skibińska, Anna Kieszkowska-Grudny, Piotr Pacanowski oraz Anna Zawadzka-Sobieraj. Wydarzenie odbędzie się 29 czerwca.
To oczywiście tylko niektóre zagadnienia, zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy przez panel Moje GDD.
Wydarzenia towarzyszące
To jednak nie wszystko. Festiwalowi towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących, w ramach którego wiele interesujących propozycji mają partnerzy festiwalu. W tym roku na odwiedzających czekają także oprowadzania kuratorskie po każdej z wystaw. Daty i godziny znaleźć można w programie.
Gadżety
W tym roku kontynuujemy ideę nieprodukowania fizycznych, zbędnych gadżetów. Chcemy jednak dać naszym uczestnikom coś wyjątkowego. W tym roku będzie to ponownie możliwość samodzielnego wykonania printu za pomocą sitodruku na przyniesionych przez siebie ubraniach i dodatkach. Wzory zostały przygotowane przez Adę Zielińską i Patryka Hardzieja.
Rzeczy najlepiej, aby były w jasnych kolorach i umożliwiały wykonanie druku na równej powierzchni – materiał nie może mieć np. szwów. Skorzystać z tego wydarzenia można w dniach 23 – 30.06, w godzinach 16:00-19:00. To jednak nie wszystko. W tym roku będzie można uszyć swój gadżet ze starych materiałów promocyjnych GDD. Wydarzenie odbędzie się z pracownią krawiecką wy/twórcy, w budynku IV, 24.06, 27.06 oraz 28.06 w godzinach 15:00 – 18:00.