Pierwsza edycja Bydgoskich Dni Projektowych odbędzie się w dniach 14-15-16 października 2022 r. a wystawy czasowe w jej ramach będzie można zwiedzać do końca grudnia 2022 r. Wydarzenie jest bezpłatne.
Bydgoszczy rozwija wymianę twórczą
Kolejnym punktem na mapie polskich festiwali wymiany twórczej stała się Bydgoszcz. Jest to rodzinne miasto Franciszka Otto - profesora bydgoskiego liceum plastycznego - laureata trzeciej i czwartej edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu International Digital Type Design Contest. To właśnie jego nagrodzona typografia Brda została wykorzystana podczas projektowania identyfikacji festiwalu opracowanej przez Annę Triebwasser z Młynów Rothera. Artystką, która jest odpowiedzialna za opracowanie motywów graficznych festiwalu, jest uczennica Franciszka Otto Zuzanna Rogatty, która na co dzień tworzy w Nowym Jorku, a jej projekty można obejrzeć między innymi w kultowym magazynie New York Times.
5 000 PLN dla zmiany. Bydgoszcz Design Challenge
Bydgoszcz Design Challange to pierwszy hackathon projektowy w Polsce poświęcony polskiemu wzornictwu. Tematem wyzwania, które podejmą uczestnicy będzie odpowiedź na pytanie jak promować polski dizajn?
Pomysłodawczynią tej części wydarzenia jest Saga Gardevärn, producentka wydarzeń TEDx oraz konferencji dla zespołu badawczo-innowacyjnego Spotify. Dziś pracuje z Climate Hack – hackathonem startupów dla klimatu, który współtworzyła. Na co dzień uczy programistów i marketingowców techniki agile project management a w czasie wolnym studiuje architekturę web3 i uczy się o technologii blockchain. Saga poprzez więzy rodzinne związana jest z Bydgoszczą, kocha zarówno polski język, jak i nasze wzornictwo.
Do stworzenia kreatywnych rozwiązań organizatorzy zapraszają zespoły 3 lub 4-osobowe. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest pomysłowość i chęć zmiany. Zespoły mogą rozwijać swoje idee zarówno w Bydgoszczy jak i zdalnie. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 7 października, a zapisy już ruszyły:
Dla dwóch zespołów czekają nagrody w wysokości 5 000 PLN każda na realizację swojego pomysłu. Jedną z nich jest nagroda specjalna „Nasza Bydgoszcz” i będzie przyznana zespołowi, którego pomysł będzie miał największy wpływ na życie Bydgoszczan i dotrze do największej liczby mieszkańców. Fundatorami nagród jest Mecenas festiwalu firma KASPA oraz pomysłodawczyni i partnerka Design Challenge, Saga Gardevärn.
Bydgoskie Dni Projektowe to miejski festiwal poświęcony polskiej myśli projektowej i celebrowaniu współtwórczej przestrzeni dobrego bycia, którego organizatorem są bydgoskie Młyny Rothera we współpracy z Fundacją Bochińskich.
Wydarzenie skierowane jest do wszystkich miłośników dizajnu - profesjonalistów i profesjonalistek, jak i tych, którzy kochają piękne przedmioty i twórcze podejście do życia. Miejski charakter festiwalu przyciąga zaangażowanych mieszkańców i mieszkanki, którzy są nie tylko użytkownikami, ale i współprojektantami swojego otoczenia.